استقلال-افغانستان-سالروز-مشخصی-ندارد

افغانستان در حالی که هنوز زیر سلطه کشورهای بیگانه به سر می برد اما رهبران و تاریخ دانان افغانستان از ۲۸ اسد به عنوان سالروز استرداد استقلال افغانستان گرامی داشت به عمل می آورند، اما شماری هم هستند که این روز را به رسمیت نشناخته و اعتقاد به استقلال افغانستان ندارند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: رمضان بشر دوست نماینده مردم در مجلس نمایندگان در گفتگوی ویژه به افغان نیوز می گوید: روز مشخصی برای سال یاد استقلال افغانستان مهم نیست بلکه باید دانست آیا افغانستان واقعا استقلالیت خود را گرفته یا خیر.

بشر دوست تصریح می کند رهبران فعلی ما که از این روز یادآوری می کنند به دلیل این که منافع خود را در بزرگداشت از این روز دانسته و به جهان نشان می دهد که ما به عنوان رهبران افغانستان این روز را گرامی می داریم.

این نماینده مردم در مجلس می افزاید که اختلاف نظر میان رهبران سیاسی بر سر روز استقلال افغانستان بخاطر دامن زدن به مسایل شخصی بوده و با این اوضاع می خواهند اوضاع کشور را به بحران سوق دهند.

او همچنان بر این موضوع تاکید کرد که یکی از بزرگترین عامل شکست امان الله خان که مردم را دچار تزلزل و اختلاف نظر ساخته هیجانی شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن خود امان الله است که در سفرش به کشورهای اروپایی داشت.

رمضان بشر دوست خاطر نشان ساخت زمانی که امان الله خان به اروپا سفر کرد در آنجا مردم را دید که کاملا در تضاد با مردم افغانستان و با سبک جداگانه ای زندگی می کنند این اوضاع باعث گردید تا به محض بازگشت به کشور بدون در نظر داشت ارزش های دینی و مذهبی دستور دهد نوع لباس پوشیدن، رفتن اجباری دختران به مکتب و حتی نوع سلام دادن مردم به سبک اروپا شود.

وی علاوه نمود، این کار امان الله خان با مخالفت مردم مواجه شده و به این باور رسیده بودند که پادشاه کافر شده به همین دلیل مردم را از اطراف خود پراکنده ساخت تا جای که مردم علیه این شاه جبهه گرفته و این امر موجب شکستش شد.

نماینده مردم در  پارلمان اظهار داشت کسانی که سیاست امروز افغانستان را رهبری می کنند نمی توانند به این موضوع فکر کنند که افغانستان تاکنون پیروزی مشخصی ندارد و هنوز تحت امر کشورهای بیگانه کار می کنند.

بشر دوست با عاشق پول و چوکی دانستن سران حکومت آنان را به نقض آزادی های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی متهم می نماید و اضافه کرد که در بدل کسب مقام و ثروت از خارجی ها کشور را رهبری می کنند.

این درحالی است که نهم حوت، ششم جوزا، اول سنبله، 28 حمل نیز از روزهای است که استقلال افغانستان را دچار شک و تردید ساخته و هیچ کس نمی داند که روز واقعی استقلال افغانستان کدام روز است و آیا اکنون که افغانستان به امر و نهی کشورهای خارجی در حرکت است واقعا روز استقلال دارد یاخیر.

 

استقلال افغانستان سالروز مشخصی ندارد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد