افزایش-درصدی-تولید-زعفران-در-ولایت-هرات

مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات در غرب کشور از تولید شش تن زعفران از شروع سال جاری تا کنون در این ولایت خبر می دهند.

آنان می گویند این آمار در تناسب به سال گذشته «۱۵۰ تا ۲۰۰» درصد افزایش میزان تولید زعفران را در  ولایت هرات نشان می دهد.

بشیر احمدی احمدی٬ آمر امور اداره زراعت ولایت هرات در گفتگوی اختصاصی به افغان خبر می گوید: (۱۱۰۰) هکتار زمین زیر کشت میباشد که از این آمار (۲۵۴۶) هکتار آن مربوط به کشت زعفران است.

به گفته او نقش زنان در کشت و تولید زعفران به گونه عالی مطلوب بوده که با این وجود ۱۱ هزار خانواده در تهیه و ترتیب این گیاه قیمتی فعالیت دارند.

او افزود که این فامیل ها در ۱۲ ولسوالی ولایت هرات پیرامون تهیه زعفران کار می کنند که بیشتر این محصولات به کشور چین٬ امارات و کشورهای اروپایی صادر می شود.

امیر علی فولادی خبرنگار آژانس افغان خبر در حوزه غرب کشور می ‌گوید: قیمت یک کیلو زعفران در ولایت هرات حدود (۱۱۰) هزار افغانی بوده که در بازار امروزی خرید و فروش می شود.

همچنین محمد رجبی٬ کار شناس امور زراعتی در حوزه غرب گفت که کشت و تولید زعفران نسبت به سال های گذشته بهبود و افزایش یافته است.

او می گوید توجه دهاقین در مقایسه به کشت مواد مخدر در حال حاضر به کشت و تولید زعفران بیشتر است که این وضع بیانگر «رشد و ترقی» زراعت ولایت هرات و افغانستان را نشان می دهد.

به گفته وی اگر حمایت های دولت مرکزی هم در این راستا افزایش یابد می توان گفت که زعفران هرات در منطقه و جهان جایگاهش از این بهتر می شود.

گزارش های به دست آمده نشان می دهد از زعفران برای تولید داروهای گیاهی، پخت و پز و مخصوصا تولید رنگ، نیز استفاده می‌ شود.

قابل ذکر است در حال حاضر حدود ۳۳ انجمن و بیش از ۲۰ شرکت در عرصه تهیه و تولید زعفران ولایت هرات فعالیت دارند.

افزایش 200درصدی تولید زعفران در ولایت هرات

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد