افزایش-نیروی-نظامی-راه-حل-کاهش-جنگ-در-افغانستان-نیست

کشورهای عضو ناتو چندی قبل در بروکسل تصمیم گرفتند که نیروهای بیشتر به افغانستان اعزام کنند و این در حالیست که آگاهان نظامی به این باور اند که افزایش نیرو در افغانستان باعث افزایش ناامنی و جنگ در این کشور خواهد شد.

محمد اگل مجاهد آگاه نظامی در گفتگویی ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت؛ هدف کشورهای ناتو در افغانستان تامین امنیت و پایان جنگ نیست بلکه تداوم حضورشان در این کشوربوده و قصد دارند همواره افغان‌ها به کمک‌های این کشورها نیازمند باشند.

آقای مجاهد با بیان این که افزایش نیرو خارجی در افغانستان و مقابله با گروه‌های مخالف دولت از جمله طالبان راه حل برای کاهش جنگ نیست، تاکید کرد: این روند منجر به افزایش ناامنی و تداوم جنگ خواهد شد.

او ضمن ارائه راهکاری برای ایجاد ثبات در افغانستان، می گوید: ناتو اگر می‌خواهد که جنگ درافغانستان کاهش یا پایان یابد نیروهای افغان‌ را حمایت و تجهیزنماید چرا که نیروهای افغان بهتر میتوانند با مخالفین مبارزه نمایند.

مجاهد؛ افزایش نیروهای خارجی تحت عنوان حمایت قاطع را به دو دلیل عامل افزایش جنگ در افغانستان میداند:

عامل اول: جامعه افغانستان یک جامعه سنتی و احساساتی قلمداد شده و اگر نیروهای خارجی در کشورمان افزایش پیدا نماید، مخالفین دولت  از احساسات مردم استفاده کرده واین گونه القاء می نمایند که گویا افغانستان توسط این نیروها اشغال شده است،وبه این ترتیب اقدام مخالفین منجر به  افزایش جنگ خواهد شد.

عامل دوم: آمریکا و ناتو در جهان و بخصوص درمنطقه مخالفین زیادی داشته و همه این مخالفین در همسایگی افغانستان موقعیت دارند و اگر ناتو نیروهای خود را برای جنگ با مخالفین دولت به افغانستان اعزام نماید، بهانه برای دخالت کشورهای مانند: روسیه، چین و ایران درکشورمان فراهم خواهد شد. 

 با این همه وی با ذکر این مطلب که اگر حضور نیروهای بیشتر ناتو برای کاهش جنگ کارساز می‌بود،گفت: دو سال قبل 160 هزار نیروی این کشورها در افغانستان حضور داشتند و امنیت کشورمان بی ثبات تر از اکنون بود و هیچ تاثیری بالای امنیت نداشت.

این آگاه نظامی بیان می‌کند: اگر نیروهای ناتو برای تعلیم و تربیه نیروهای افغان به کشورمان اعزام شوند یک اقدام نیک است، چرا که نیروهای امنیتی افغانستان نیاز به آموزش مبرم دارند.

به گفته‌ی مجاهد مقامات افغان در مدت 16 سال گذشته از حضور نیروهای خارجی در افغانستان استفاده ی بهینه ننمودند و در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توان کنترول فضای کشور را ندارند.

مجاهد ضمن هشدار به قدرت های بزرگ جهان خاطرنشان کرد:"اگر این کشورها نمی‌خواهند همانند افغانستان در آتش تروریزم بسوزند باید نیروهای افغان‌ را کمک کنند تا این نیروها در مقابل تروریستان ایستادگی نموده و آنان را نابود سازند". او افزود؛ یک سرباز افغان بهتر می‌تواند علیه تروریزم در داخل خاک خود جنگ کند چون که این سرباز با فرهنگ و منطقه خود اشراف کامل دارد.

به باور مجاهد : تمام کشورهای کمک کننده به دنبال یک هدف هستند وآنهم وابستگی افغانستان به آنها می باشد. مجاهد گفت؛ناتو می‌خواهد با تجهیز نیروهای افغان ، کشورمان راوابسته و متکی به خود نماید چرا که اگر سلاح ساخت امریکا در اختیار اردو ملی قرار داشته باشد، در آینده نیاز به امکانات این سلاح نیز وجود دارد که باید از امریکا خریداری شود.

با آن هم وی خاطر نشان کرد : ناامنی در کشور در دست کشورهای است که در افغانستان حضور نظامی دارند و آنان به دلیل اهداف بلند مدتی که در افغانستان دارند هیچگاه نمی خواهند که این کشور به ثبات و امنیت دست یابد چرا که ثبات افغانستان به منزله پایان حضور این کشورها خواهد بود.

قابل یاد آوریست : با ختم سال 2014 ماموریت نیروهای ناتو نیز در افغانستان به پایان رسید اما تا اکنون که از آن دوران سه سال می گذرد 13 هزار نیروی ناتو در افغانستان حضور دارند و قرار است که پیمان آتلانتیک شمالی ناتو به منظور آموزش اردوی افغانستان نیروی تازه نفس به کشورمان اعزام نماید.

افزایش نیروی نظامی راه حل کاهش جنگ در افغانستان نیست

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد