افغانستان-توان-بازی-با-قدرت‌های-بزرگ-را-ندارد-و-باید-از-این-لیک-خارج-شود

انجینر احمد شاهین رئیس حزب تفاهم و دموکراسی افغانستان در گفتگوی ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: افغانستان در ۱۶ سال گذشته با قدرت‌های بزرگ جهانی درگیر بوده است و این درحالیست که این کشور توان بازی کردن با قدرت‌ها بزرگ را ندارد و باید از این لیک خارج شود و با لیک هم سطح خود بازی کند.

آقای شاهین گفت: دستگاه دیپلماسی افغانستان فلج است  و هیچ گونه تعریف مشخص از منافع ملی وجود ندارد و باید در 16 سال گذشته منافع ملی تعریف میشد و به اساس منافع ملی دولت با کشورهای منطقه و فرامنطقه روابط خود را برقرار میکرد.

 او افزود: حکومت کنونی توان سیاست گذاری در راستا منافع ملی را ندارد.

به گفته‌ی شاهین قدرت‌های بزرگ جهان برای رسیدن به منافع خود در افغانستان از گروه‌های رادیکال یا ترویستی استفاده ابزاری میکنتد و دولت افغانستان باید طوری با این قدرت‌ها بازی کند که منافع آنها بدون استفاده از گروه‌های تروریستی برآورده شود.

کشورهای عضو ناتو هدف بنیادی برای ایجاد صلح در افغانستان ندارد و همین امر سبب شده است که مردمان این کشورهای عضو ناتو با حضور نظامی در افغانستان دل سرد شوند و با افزایش نیروهای بیشتر به افغانستان مخالفت کنند.

شاهین بیان کرد: کشورهای عضوی ناتو تا قبل سال 2014 بیشتر از 150 هزار نیرو نظامی در افغانستان داشتنداما متاسفانه نتوانستند امنیت افغانستان را تامین نمایند.

به باور شاهین در حال حاضر هر تعداد نظامی بیشتر به افغانستان اعزام شود،  بحران این کشور نیز افزایش خواهد داشت.

شاهین افزود: تنها راه کاهش تنش و جنگ در افغانستان راه اندازی گفتمان بین احزاب سیاسی در افغانستان می‌باشد و باید از این گفتمان جامعه جهانی نیز اعلام حمایت کند.

اما شاهین تاکید کرد: حکومت کنونی افغانستان متکی به مردم و خواست مردم نیست بلکه متکی به کمک کشورهای خارجی است و تا زمانی که این کمک‌ها قطع نشود این دولت حاضر به گفتگو با مردم و احزاب سیاسی نمیشود. او افزود: حکومت وحدت ملی سیستم معامله را پیشه کرده است و این سیستم در کوتاه مدت خوب است اما در طولانی مدت جوابگو نیست.

افغانستان در 16 سال گذشته بعد از سقود حکومت طالبان همواره با قدرت‌های بزرگ جهان درگیر بوده است و به گفته انجینر شاهین افغانستان باید از بازی با قدرت‌های بزرگ دست بردارد و با کشوررهای هم سطح خود بازی کند و لیگی که افغانستان در 16 سال بازی کرده است مناسب این کشور نیست.

جایگاه اساس و استراتژیک افغانستان میتواند تبدیل به فرصت طلای به این کشور شود و  کشورهای منطقه در حوزه‌های انرژی، اقتصادی، ترانزیت و ترانسپورت و امنیتی به افغانستان نیاز دارند و باید افغانستان همکاری خود را با این کشورهاحسنه نماید.

رئیس حزب تفاهم و دموکراسی بیان داشت: حضور روز افزون روسیه و چین در افغانستان یک امر طبیعی است چرا که این کشورها از ناحیه افغانستان خطر احساس می‌کنند و انها نمی‌خواهند کشور همسایه شان ازلحاظ تهدیدات امنیتی درسطح بالایی قرار داشته باشد.

انجینر احمد شاهین رئیس حزب تفاهم و دموکراسی می‌گوید: در افغانستان احزاب فقد ثبت و راجستر وزارت عدلیه میشوند و به نام حزب مسما میگردند و این درحالیست که حزب باید دارای یک ساختار مشخص و معیین بوده و یک تعداد از افراد همفکر در کنار هم یک سازمان را ایجاد کنند.

اما در افغانستان احزاب برخواسته از گروه‌های نظامی و شبه نظامی و سازمان‌های انجویی اند که بعنوان احزاب راجستر میشوند و  حکومت بعد از سقوط گروه طالبان تعداد احزاب را حمایت کرد و این حمایت برخواسته از این بود که به جامعه جهانی نشان دهد که در افغانستان یکی از مولفه‌های نظام دموکراتیک را عملی ساخته است اما در عمل حکومت هیچ گونه تعهد ی در رابطه به تقویه احزاب سیاسی نداشته است و تفکیک احزاب از انجوها و گروه های نظامی نیز صورت نگرفته است.

به گفته‌ی شاهین در کشوری که حکومت ان به صدای احزاب سیاسی توجه نکند، چطور میتوان این حکومت را دموکراتیک خواند.

شاهین بابیان این که امروز در افغانستان کسانی که ثروت و تفنگ دارند حکومت می‌کنند،تصریح کزد:  قوانین نافذه افغانستان در ساختار دولت تطبیق نمیشود و اصلا حضور ندارند.

او افزود: نهادهای مدنی در افغانستان سمبولیک اند و هیچ نقشی در اصلاحات جامعه ندارند چرا که این نهادها وابسته به کمک‌های خارجی اند و اگر کمک‌های خارجی قطع شود این نهادها نیز از بین میروند.

به گفته رئیس حزب تفاهم و دموکراسی در افغانستان همانند کشور عراق ائتلاف احزاب شکل گیرد  و چندین حزب یک ائتلاف را ایجاد کنند تا در تصمیم گیری‌های کشور وارد شده و این اقدام میتواند موثر واقع شود.

در حال حاضر احزاب در افغانستان در یک حالت آشفتگی قرار دارند و حکومت بعد از سقوط طالبان هیچ تلاشی درجهت بهبود احزاب نکرده است.

شاهین تاکید کرد کشورهای خارجی نمی‌خواهند که زمینه رشد احزاب سیاسی در افغانستان صورت گیرد، چرا رشد احزاب به معنی در خطر مواجه شدن منافع انها است.

وی خاطر نشان کرد: باید احزاب سیاسی بین خود یک گفتمان را راه اندازی کنند تا از این طریق به یک تفاهم یا اجماع ملی دست پیدا کنند.

به گفته انجینر شاهین قومی بودن احزاب در افغانستان یک امر طبیعی است و این کشور در حالت گذار قرار دارد و باید این مرحله سپری شود تا افغانستان به احزاب فرا ملیتی و سمتی دست پیدا کند.

حزب تفاهم و دموکراسی  در زمان حکومت داکتر نجیب ایجاد شد و  تاکنون بغییر از دوران حکومت طالبان؛در مقاطع مختلف فعالیت دارد. این حزب یک حزب عملگرا است.

 

 

 

                                            

افغانستان توان بازی با قدرت‌های بزرگ را ندارد و باید از این لیک خارج شود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد