افغانستان-لانۀ-امن-برای-تروریزم-بین-المللی-نیست

دبیر کل ناتو اظهار داشت، دستاوردی که ما داشتیم، همین است که افغانستان درست است کشور صلح آمیز و باثبات نیست اما لانه امن برای تروریزم بین‌المللی هم نیست.

به گزارش افغان نیوز: ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت: وضعیت در افغانستان در حال حاضر تغییر کرده و نیروهای امنیتی افغان در حمایت ناتو توانسته اند برنامه‌های طالبان را با شکست روبرو سازند.

وی افزود:" مشکلاتی وجود دارد اما باید به خاطر داشته باشیم که هدف استراتژیک طالبان، اشغال مراکز ولایت‌ها بود اما آن‌ها توانایی این کار را نداشتند و عقب رانده شدند. نیروهای افغان توانستند هر مرتبه حملات طالبان را در مراکز ولایت‌ها شکست دهند."

در حال حاضر ۱۳ هزار نیروی بین‌المللی از ۳۹ کشور جهان در افغانستان حضور دارند که مشغول آموزش و مشوره دهی برای نیروهای افغان هستند.

به گفته ینس استولتنبرگ هزینه خروج از افغانستان، بیشتر از هزینه ماندن در این‌کشور خواهد بود.

او وضعیت فعلی افغانستان را با آنکه مملو از برخی چالش‌ها دانست اما تأکید کرد که در حال حاضر این‌کشور لانه امن برای تروریستان نیست.

وی گفت:" دستاوردی که ما داشتیم، همین که افغانستان لانه امن برای تروریزم بین‌المللی نیست. این هم درست است که افغانستان کشور با ثبات و صلح آمیز نیست اما لانه تروریستان هم نیست."

رادیو آزادی نوشت: منشی عمومی ناتو در اجلاس پارلمانی این پیمان در بخارست پایتخت رومانیا، در پرسش و پاسخ با خبرنگاران همچنان تأکید کرد که حمایت از حکومت افغانستان ادامه خواهد یافت و نقش نیروهای بین‌المللی در این‌کشور تغییر نخواهد کرد.

با آنکه انتظار می‌رفت به دنبال اعلان استراتژی نو امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، برخی خواست‌ها از سایر اعضای ناتو برای تعهد بیشتر با افغانستان مطرح شود، اما چنین نشد و اجلاس پارلمانی ناتو با اظهارات ینس استولتنبرگ اکتفا کرد.

با توجه به این‌که تلفات نیروهای امنیتی افغان و غیر نظامیان در سال‌های گذشته به صورت فزاینده بالا رفته است، منشی عمومی ناتو می‌گوید یکی از اهداف آموزش بهتر برای نیروهای امنیتی افغان، کاهش و جلوگیری از تلفات است.

شش ماه نخست امسال برای نیروها و غیر نظامیان افغان، بسیار مرگبار بوده و بر اساس گزارش شش ماهه سازمان ملل متحد، از اول ماه جنوری تا ۳۰ ماه جون امسال، حدود ۱۶۶۲ غیر نظامی کشته و ۳۵۸۱ تن دیگر هم زخمی شده‌اند.

در کُل از جنوری سال ۲۰۰۹ میلادی، بر اساس آماری که سازمان ملل متحد پخش کرده، در نتیجه درگیری‌ها و حملات مختلف، ۲۶۵۰۰ غیر نظامی در افغانستان کشته شده‌اند و حدود ۴۹۰۰۰ هزار تن دیگر هم زخم برداشته اند.

افغانستان لانۀ امن برای تروریزم بین المللی نیست

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد