افغانستان-نیازبه-ایجاد-بنادر-جهانی-دارد

مسئولان وزارت تجارت و صنایع کشور می‌گویند؛ افغانستان عضویت تجارت جهانی را کسب کرده است و نیازمند ایجاد بنادر جهانی نیز می‌باشد.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع کشور درمصاحبه با آژانس افغان خبر گفت؛ تجارت افغانستان در سال‌های گذشته وابسته به یک یا دو کشور بوده است  و تاجران تنها از این دو مسیر تمام صادرات و واردات خود را انجام می‌دادند اما اکنون زمان ان رسیده است که این وابستگی به یک راه و یک کشور نقطه پایان گذاشته شود، و چندین راه برای تجارت وجود داشته باشد.

قوقندی با اشاره به ترانزیت افغانستان از راه پاکستان گفت؛ کشور همسایه افغانستان بارها برای تاجران افغان مشکلات خلق کرد که ایجاد چنین مشکلات سبب شد تا افغانستان به دنبال راه‌های بدیل باشد.

او افزود؛ راه‌های بدیل ترانزیت از پاکستان، ایجادخط آهن بین چین و افغانستان، بندر چابهار ایران و مسیر لاجورد که افغانستان را به دریا سیاه می‌رساند میتواند باشد.

به گفته‌ی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع؛ دولت میخواهد در طولانی مدت افغانستان را به یک کشور ترانزیتی بین کشورهای منطقه تبدیل کند.

قوقندی وصل شدن خط قطار بین چین و افغانستان را دارای سه فایده برای افغانستان می‌داند؛ اول صادرات کشور افزایش پیدا میکند، دوم هزینه واردات کاهش پیدا میکند و  کالا برای تمام باشندگان کشور با قیمت مناسب فراهم میشود.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت تجارت و صنایع می‌گوید؛ اقتصاد کشور هر روز رشد میکند در حال حاضر افغانستان در تولید 16- 21 نوع کالا به خود کفای رسیده است که این نوع کالاها به خارج کشور نیز صادر میشود.

در همین حال شمار از بازرگانان از آمدن کالاهای قاچاقی در کشور خبر می‌دهند و می‌گویند؛ موجودیت کالاهای قاچاقی سبب کسات کار و بار انها شده است.

محیب الله کریمی یک تن از فروشندگان شهر کابل می‌گوید؛ در داخل کشور کالاها زیاد تولید میشود اما به دلیل واردات اجناس قاچاقی و مشابه این اجناس به فروش نمی رسند.

او از حکومت میخواهد که با برگذاری نمایشگاه‌ها مردم را از تولیدات داخلی آگاه کنند.

 

افغانستان نیازبه ایجاد بنادر جهانی دارد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد