امریکا-تازه-از-خواب-غفلت-بیدار-شده-است

رهبر حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان می‌گوید: امریکا سال‌ها به پاکستان برای مبارزه با گروه‌های تروریستی حمایت مالی کرد اما این کشور هیچ وقت در قبال وعده های خود به غرب و امریکا صادق نبود، اکنون امریکا از خواب غفلت بیدار شده و کشور حامی تروریست را شناخته است.

داکتر سید محمد علی جاوید، رهبر حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان و مشاور رئیس جمهور در امور دین در گفتگو ویژه با خبرگزرای افغان نیوز گفت: فشار و قطع کمک مالی امریکا به پاکستان به نفع افغانستان است و اگر سیاستمداران افغانستان بتوانند از این فرصت پیش آمده استفاده درست کنند، وضعیت افغانستان تغییر خواهد کرد.

آقای جاوید گفت: به همه‌ی کشورهای جهان معلوم بود که تروریست‌های که در افغانستان جنگ می‌کنند و هر روز افراد بی گناه را به قتل می‌رسانند در کدام کشور تربیه و به افغانستان ارسال می‌شوند اما امریکا خود را به خواب غفلت وانمود میکرد و کشور حامی تروریست را همه ساله میلیون‌ها دالر کمک میکرد و تازه امروز این خواب بیدار شده است.

او افزود: امریکا به دنبال کشور بدیل پاکستان است و هند و افغانستان میتواند مناسب ترین کشورهای بدیل پاکستان برای امریکا باشند اما اگر امریکا با هند نزدیک تر از این شود در حقیقت نمک بالای زخم پاکستان ریخته است. جاوید تاکید کرد: دولت افغانستان باید اعتماد امریکا را جلب کند تا در معاملات خود موفق باشد.

آقای جاوید گفت: پاکستان بدیل امریکا را در جهان پیدا کرده نمیتواند با اینکه در سال اخیر روابط خود را با چین و روسیه نزدیک کرده است اما این کشورها نمیتواند بدیل امریکا برای پاکستان باشند. این رهبر جهادی تاکید کرد: اگر امریکا فشار خود را بر پاکستان افزایش دهد اسلام‌آباد با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت مجبور خواهد شد که دست از حمایت گروه های تروریستی بردارد.

به گفته داکتر جاوید: پاکستان و افغانستان دعوا عرضی دارند و عمده ترین ترس پاکستان نیز قدرتمند شدن افغانستان است که آنها می‌گویند اگر کابل قدرتمند شود آنسوی مرز دیورند را جز خاک خود اعلام می کند.

آقای جاوید تاکید کرد: دولت افغانستان در سیاست داخلی با مشکلات همراه بوده است، اما در سیاسی خارجی خود قوی بوده است و حاصل این سیاست را میتوان مشاهده کرد.

رهبری حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان گفت: شورای عالی صلح یک شورای بیکاره است با اینکه میلیون‌ها دالر را در سال‌های اخیر برای آوردن صلح مصرف کرده است اما  هیچ دست آورد نداشته است.

آقای جاوید تاکید کرد: بعد از فشار امریکا بر اسلام آباد، از طریق گیلانی میخواهد صلح بین طالبان و دولت افغانستان را برقرار کند و این اقدام پاکستان در واقع چراغ سبز پاکستان به کابل و امریکا است.

سید حامد گیلانی در روزهای اخیر با گروه طالبان در تماس شده است و این گروه علاقمندی نشان داده است که به میز مذاکره صلح حاضر شود اما به رهبری حامد گیلانی و عالمان دین، نه به رهبری  شورای عالی صلح افغانستان.

گروه طالبان بعد از اینکه سید حامد گیلانی روزه شنبه 16 جدی کنفرانس را با حضور 3500 عالم دین در خانه خود دایر کرد بیش از 20 سرباز اردوی افغانستان را از بند خود رها کرد تا صداقت خود را برای صلح با دولت افغانستان نشان دهد.

امریکا تازه از خواب غفلت بیدار شده است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد