امریکا-میلیون-دالر-به-وزارت-معارف-افغانستان-کمک-می‌کند

هوگو لورنس، سفیر امریکا در کابل می‌گوید: دولت امریکا ۷۵ میلیون دالر برای چاپ ۱۳۵ میلیون کتاب برای شاگردان مکتاب و ۵۳۰ هزار کتاب رهنما برای استادان مکاتب به وزارت معارف افغانستان کمک مالی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: هوگو لورنس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل امروز (سه شنبه 16 عقرب) در یک برنامه خبری در کابل گفت: دولت امریکا برای رشد معارف افغانستان 75 میلیون دالر کمک مالی می کند که این کمک برای چاپ 135 میلیون کتاب برای شارگردان و 530 هزار کتاب رهنما برای استادان مکاتب صورت می‌گیرد.

آقای لورنس گفت: در 16 سال گذشته رویکرد امریکا در قبال معارف افغانستان با مشکلات مواجه بوده است اما با آن هم حاصل تلاش این کشور برای دولت افغانستان حدود نه میلیون شاگرد مکتب است که از این میان 40 درصد این شاگردان را دختران شکل می‌دهند.

سفیر ایالات متحده امریکا بیان داشت: یکی از چالش‌های جدی حکومت وحدت ملی نبود کیفیت در مکاتب افغانستان بود که با تلاش حکومت و همکاری کشورهای کمک کنند در این بخش این مشکلات تا حد برطرف شده است.

او افزود: 135 میلیون کتاب شاگردان مکاتب در مدت سه سال به وزارت معارف تحویل داده میشود که در آخر سال 2017 میلادی 48.8 میلیون کتاب، در سال 2018، 31.9 میلیون کتاب و در سال 2019، 54 میلیون کتاب که این کتاب‌ها در تمام ولایات افغانستان به شکل مساوی توزیع می‌گردد.

از سوی دیگر داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت گفت: دشمنان مردم افغانستان بنام اسلام مردم را به قتل می‌رسانند و این درحالیست که عمل انها خلاف دین اسلام است و اسلام صلح و آرامی را می‌خواهد نه جنگ و خشونت را.

آقای عبدالله تاکید کرد: کمک 75 میلیون دالر برای چاپ 135 میلیون کتاب برای شاگردان و 530 هزار کتاب رهنما برای استادان میتواند بخش عمده مشکلات معارف را رفع می‌کند و تاثیرات خوب بالای رشد معارف افغانستان خواهد گذاشت.

رئیس اجراییه گفت: کیفیت سواد باید افزایش پیدا کند و شفافیت در قسمت توزیع این کتاب‌ها نیز صورت گیرد. او افزود: برای توزیع کتاب در 34 ولایت کشور تمام ادارات دولتی با وزارت معارف همکاری می‌کنند تا در تمام ولسوالی‌ها کتاب به مکاتب توزیع گردد.

در اخیر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف گفت: وزارت معارف مسئولیت دارد که کتاب با کیفیت را در اختیار فرزندان این وطن قرار دهد اما این مشکلات به دلیل یک سری مشکلات برطرف نشده است و اکنون نیز وجود دارد.

آقای بلخی گفت: کمک 75 میلیون دالر امریکا برای وزارت معارف یک اقدام نیک است و می تواند تاثیرات خوب بالای رشد کیفیت معارف میگذارد.

کیفیت پایین تدریس در مکاتب افغانستان از مشکلات عمده سد راه معارفب بوده که یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی رشد کیفیت معارف بود.

امریکا 75 میلیون دالر به وزارت معارف افغانستان کمک می‌کند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد