اولین-مربی-زن-در-ورزش-های-رزمی-در-بامبان

زهرا محمدی اولین مربی زن در رشته مبارزاد آزاد در بامیان می باشد که حدود دو ماه پیش، مرکز آموزش های رزمی را در این ولایت ایجاد نموده است و نزدیک به ۱۰۰ پسر و دختر آموزش می بینند.

به گزار افغان نیوز: این کلپ ورزشی در پائین بازار مرکز بامیان موقیعت دارد که اکثری از شاگردانش را دختران تشکیل میدهند. خانم محمدی به آژاسن افغان خبر گفت که از سن ده ساله گی علاقمند رشته ورزشی شده بود و بیش از سیزده سال می گردد که ورزش می نماید و از هشت سال پیش به این طرف، مربی دختران در ولایت کابل بوده است.

خانم محمدی می گوید که در مدت پنج سال گذشته و در چهار مسابقات بین المللی در کشور های ایران و ترکیه شرکت نموده است که چهار مدال از این مسابقات بدست آورده است.

بامیان یک ولایت امن در مرکز افغانستان است که حضور زنان در برنامه های فرهنگی و هنری پر رنگ می باشد و علاقمندی دختران در بخش ورزش زیاده شده است. خانم محمدی می گوید که به هدف ترویج و رشد ورزش، یک کلپ ورزشی را در بخش رزمی ایجاد نموده است تا زنان و دختران بتوانند در این بخش علاقمند گردد و با فساد اخلاقی، آزار و اذیت جنسی و مشکلات اجتماعی مبارزه نمایند. وی می گوید که بامیان مناسبترین مکان برای ورزش های رزمی و مخصوصآ برای خانم ها می باشد، چونکه فضائی فرهنگی و اجتماعی در این ولایت خیلی خوب است.

دختران در کلپ ورزشی "حمزه سید شهدا" و در دو تایم جداگانه تحت نظر استاد محمدی ورزش های رزمی را آموزش می بینند و آنان از ایجاد این کلپ ورزشی استقبال می کنند. نظیفه محمدی یکی از شاگردان این کلب میگوید:" ما خیلی خوشحالم هستیم که همچو کلپ های ورزشی در این ولایت برای بانوان  ساخته شده و این جای خوشبختی است که آموزگار این رشته رزمی یک خانم می باشد تا ما بتوانم آزادانه ورزش نمایم".

اما هنوز شماری از رسم و رواج های ناپسند در این ولایت وجود دارد و بعضی از خانواده ها برای دختران شان اجازه ورزش را در بیرون از منزل نمیدهند. ولی پسران در ولایت بامیان از ورزش نمودن دختران خیلی خرسند اند و آنان می گویند که بانوان مانند آقایان حق تمرین و ورزش را دارند.

قربان علی نوید یکی از شهروندان بامیان میگوید زهرا محمدی اولین خانمی است که در این ولایت، رشته ورزش های رزمی را برای بانوان آموزش میدهد و این یک فرصت خوب و مناسب برای بانوان بامیانی می باشد که از این فرصت و زمینه استفاده نمایند تا در مقابل خیابان آزاری، و آزار و اذیت جنسی مبارزه نمایند.

 باوجودکه ورزش برای صحت و سلامتی انسانها مفید می باشد. اما شماری از دختران در بامیان و سایر ولایت افغانستان بخاطر مبارزه با رسم و رواج های ناپسند با مشکلات زیاد دست وپنجه نرم می کنند.

گفتنی است که در طی 15 سال گذشته،دختران در ولایت بامیان مصروف ورزش های فوتبال، والیبال، اسکی، بایسکل رانی، دویش، ورزش های رزمی و پنکپانگ بوده و آنان در مسابقات ملی و بین المللی شرکت داشته اند و افتخارات بزرگ را کسب کرده اند.

اولین مربی زن در ورزش های رزمی در بامبان

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد