اگر-پاکستان-بیش-از-این-برای-تاجران-مشکل-خلق-کند،-داد-و-ستد-با-پاکستان-قطع-خواهد-شد

مسئولان اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گویند؛ پاکستان در سال های گذشته خلاف قانون تجارت و ترانزیت جهانی عمل کرده است و تاجران افغان بیش از این دیگر تحمل مشکل آفرینی اسلام آباد را ندارند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع کشور در مصاحبه اختصاصی به آژانس افغان خبر گفت؛ حکومت افغانستان و اتاق تجارت این کشور به نمایندگی از تاجران افغان بارها تلاش کرده است که مشکلات ایجاد شده از سوی دولت پاکستان را حل کند.

آقای پسرلی بیان میدارد؛ اگر پاکستان بیش از این برای تاجران کشور مشکل سازی کند دیگر تجارت بین دو کشور به صفر خواهد رسید. او گفت؛ راه‌های بدیل تجارتی وجود دارد و تاجران افغان مجبور نسیتند که تنها متکی به پاکستان باشند.

به گفته‌ی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع؛ بیش از دو هفته است که پاکستان خط مرزی سپن بودک را مسدود ساخته است و این امر سبب شده تا تاجران افغان بیش از ده میلیون دالر خسارت متقبل شوند.

پسرلی می‌گوید؛ تاجران کشور از مرزهای پاکستان سالانه در حدود 3.7 میلیارد دالر جنس وارد میکردند اما این رقم در سال جاری به 1.3 میلیارد کاهش یافته است که اگر اسلام آباد برای تاجران افغان مشکل ایجاد کند این داد و ستد به صفر خواهد رسید.

او بیان میکند اگر پاکستان خواهان تجارت با افغانستان است باید زمینه تجارت را فراهم کند تا تاجران افغان از مرزهای این کشور جنس خودشان را وارد و صادر کنند. پسرلی گفت؛ اعمال بد پاکستان در سال‌های گذشته و سال جاری سبب کاهش تجارت بین دو کشور شده است.

سخنگوی اتاق تجارت و صنایع کشور با اشاره به خط قطار بین چین و افغانستان گفت؛ ایجاد خط آهن بین کشور چین و افغانستان یک نیاز اساسی برای هر دو کشور بود و چین میتواند از این طریق معدن افغانستان را استخراج کند و مواد خام را برای تصفیه به چین انتقال دهد که این مسیر بهترین سهولت را به بار آورده است.

او گفت؛ افغانستان عضویت تجارت جهانی را کسب کرده است و همچنان نیازمند صادرات از بنادر جهانی هست که تجارت از کشور چین میتواند این زمینه را فراهم کند.

پسرلی بیان کرد تاجران افغان دیگر مجبور و متکی به یک کشور نیست که جنس خودشان را وارد و صادر کنند، بلکه چندین راه برای واردات و صادرات وجود دارد.

منطقه مرزی سپین بولدک‌ - چمن زمانی بسته شد که تعدادی از تظاهرات کنندگان در این منطقه به نشانه اعتراض به سیاست‌های پاکستان بیرق آن کشور را به آتش کشیدند. این در حالی است که صدها موتر باربری و مسافران به شمول مهاجران که از پاکستان قصد برگشت به کشور را دارند در دو سوی دروازه دوستی گیر مانده اند.

غضنفر عادلی – افغان نیوز

اگر پاکستان بیش از این برای تاجران مشکل خلق کند، داد و ستد با پاکستان قطع خواهد شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد