ایدزدستاورد-روابط-نامشروع-درافغانستان

شماری از داکتران از افزایش بیماری ایدز یا ایچ آی وی ناشی از بی توجهی دولت، مقاربت‌های جنسی نامشروع و موجودیت معتادان در کشور خبر می دهند.

داکتر ننگیالی غوث اسلمی، رئیس شفاخانه مولا علی در گفتگو ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: هر روز بیماری ایدز یا ایچ آی وی در کشور افزایش پیدا می‌کند اما نهادهای دولتی مربوطه هیچ توجهی برای جلوگیری این بیماری خطر ناک ندارند.

آقای اسلمی گفت: عوامل متعدد وجود دارد که این بیماری از یک فرد به فرد دیگر انتقال می‌کند، از جمله مقاربت جنسی، استفاده یک سرنچ به شکل مکرر که بیشتر توسط معتادان مورد استفاده قرار می‌گرند و عدم رعایت بهداشت در سلمانی‌ها، کلینک‌های دندان و بیماستان‌ها می باشد.

داکتر اسلمی تاکید کرد: در دیگر کشورهای جهان اگر یک فرد خارجی وارد کشور شان می گردد، تحت بررسی صحی قرار می گیرند تا مبتلا به کدام بیماری نباشد اما در افغانستان در میدان‌های هوایی و مرزها هیچ گونه بررسی صحی از افراد خارجی صورت نمی‌گیرد که آیا مبتلا به کدام بیماری است یا نه.

به گفته این داکتر، اکثر بیماری‌های خطر ناک در داخل افغانستان، مانند ایدز از خارج آورده شده که اگر افراد خارجی مورد بررسی صحی قرار گیرند این مشکل به وجود نمی‌آید.

اسلمی بیان داشت: مقاربت جنسی نامشروع که در جامعه افغانستان جریان دارد یکی از جدی ترین تحدید برای سلامت افراد در جامعه است که هر روز بیماری ایدز را گسترش می‌دهد و مقاربت جنسی بیش از 30 درصد در گسترش بیماری ایدز نقش دارد.

یکی دیگر از عوامل گسترش این بیماری در داخل کشور، موجودیت بیش از سه میلیون معتاد است که از یک سرنچ به شکل مکرر استفاده می‌کنند و زمانی که یک معتاد مبتلا به بیماری خاص از جمله ایدز باشد به دیگر افراد انتقال می‌کند.

شخص مبتلا به بیماری ایدز حتی در مقابل بیماری های ساده مقاومت کرده نمیتواند و از جمله اگر فرد بیمار مبتلا به بیماری نامونیا شود سبب مرگ او میشود.

داکتر اسلمی به شهروندان کشور توصیه می‌کند که هر شش ماه یکبار خود و خانواده خود را بررسی صحی کند تا از بیماری های خطرناک جلوگیری کنند. او افزود: بیماری ایدز در افغانستان به شکل تصادفی کشف میشود و افراد مبتلا به این بیماری شرم دارند که مریضی خود را بیان کنند. درحالی که باید بیماری خود را بیان کند و به داکتر مراجعه کند تا تحت تداوی قرار گیرد.

بیماری ایدز یا ایچ آ وی تا 80 درصد قابل درمان است.

اسلمی تاکید کرد: مردم با افراد مبتلا به بیماری ایدز برخورد نامناسب دارند. درحالیکه باید برخورد درست و سالم به افراد مبتلا به این بیماری داشته باشد تا فرد بیمار مقاومت بدن خود را نسبت به مریضی از دست ندهد.

او گفت: دولت باید به مردم آگاهی دهی کند و خدمات صحی رایگان برای شهروندان ارائه کند تا مردم خود را برای بررسی صحی به مراکز صحی مراجعه برسانند.

رئیس بیمارستان مولا علی تاکید کرد: سلمانی‌ها، کلینک‌های دندان نقش عمده در گسترش بیماری ایدز از یک فرد به افراد دیگر دارند چرا که امکانات را به شکل مکرر به افراد مختلف استفاده می‌کنند. راه درست این است که باید هر فرد که به داکتر مراجعه میکند باید بررسی صحی شود تا از انتقال بیماری جلوگیری صورت گیرد.

این داکتر در توصیه به افراد مبتلا به بیماری ایدز گفت که در مقاربت جنسی خود از رویش‌های خاص استفاده کنند تا خانواده‌ها آلوده به این بیماری نشوند. او افزود: بیمارستان مولا علی ظرفیت تداوی مریضی ایچ آ وی را دارد و افراد مبتلا به این بیماری تحت تداوی قرار می گیرند.

 

 

از سوی دیگر نرگس جعفری، پرستار گفت: مردم برخورد نامناسب با افراد بیمار از جمله با بیمار مبتلا به ایدز دارند، در حالی که افراد مبتلا به ایدز باید روحیه داده شوند تا انها در مقابل مریضی ایدز مقاومت کرده بتواند. وی افزود: پرستارها و داکتران برخورد مناسب با افراد مبتلا به بیماری ایدز دارند چرا این افراد نیاز به روحیه دارند.

خانم نرگس بیان داشت: زمانی که یک فرد مبتلا به بیماری ایدز در بیمارستان آورده میشود، در قدم نخست بررسی صحی صورت میگرد و بعد در اتاق جداگانه نگهداری میشود تا مریضی وی به دیگران انتقال نکند.

آخرین امار که از سوی وزارت صحت عامه افغانستان به نشر رسیده است نشان ‌میدهد که بیماری ایچ آی وی در این کشور رو به رشد است و نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

در سال 2017 میلادی 223 مورد بیماری ایدز به ثبت رسیده است و این درحالیست که در سال  2016 میلادی 2014 مورد ثبت شده بود.

بیماری ایدز یا ایچ آی وی 13 سال قبل در افغانستان پیدا شد که از ان زمان تا اکنون 2522 مورد به ثبت رسیده است و در حال حاضر پنج مرکز درمان در پنج شهر بزرگ کشور برای تداوی این بیماری وجود دارد که بیماران را به شکل رایگان درمان می‌کنند.

ایدزدستاورد روابط نامشروع درافغانستان

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد