بازگشت-مهاجران-افغان-از-پاکستان-جنجالی-شد

پس از آ‌نکه دولت پاکستان حاضر نشد اقامت صدها هزار مهاجر افغانستانی مقیم آن کشور را تمدید کند، وزارت مهاجرین از اتخاذ آمادگی برای پذیرش صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان خبر می‌دهد.

به گزارش افغان نیوز: وزارت مهاجرین از اتخاذ آمادگی برای پذیرش صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان خبر می‌دهد.

مقام‌های سفارت افغانستان در پاکستان می‌گویند که مهاجران باید برای گزینه بازگشت، آماده باشند؛ زیرا روشن نیست که گفتگوهای جاری، لزوما با نتیجه مثبت، همراه باشد.

در همین رابطه، زردشت شمس؛ معاون سفیر افغانستان در اسلام آباد، گفته است که سفارت از چند روز بدینسو تلاش‌هایش را آغاز کرده تا پاکستان بر اساس توافق قبلی تا پایان سال جاری میلادی اجازه اقامت مهاجرین افغان در آن کشور را بدهد.

آقای شمس گفت:«ضرب الاجلی را که کابینه پاکستان تعیین کرده، نه عملی است و نه منطقی. بحث ما همین است که کمی باید منطقی فکر کنند و در همین زمینه، ملاقاتها با مقامهای پاکستانی صورت گرفتهاست و در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت. امیدوار هستیم که این ملاقاتها نتیجه بدهد.»

این در حالی است که زمان قانونی اعتبار مدارک اقامت مهاجران افغان در پاکستان به تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، پایان یافته و به دنبال آن، حکومت پاکستان تصمیم گرفته تا اعتبار این اسناد را تا یکماه دیگر یعنی پایان ماه جاری میلادی، تمدید کند.

کابینه حکومت پاکستان در پنجم ماه جاری میلادی، تصمیم گرفت که مهاجران افغان پس از پایان ماه جنوری، به کشور شان برگردند.

در همین حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) نیز از رایزنی‌های خود با دولت پاکستان در این رابطه، خبر می‌دهد و می‌گوید که تصمیم کابینه دولت پاکستان، نهایی نیست.

قیصر آفریدی یکی از سخنگویان اداره UNHCR در اسلام آباد به رادیو آزادی گفت که گفت و گوهای مقامهای پاکستانی روی اخراج مهاجرین افغان از این کشور ادامه دارد و فیصله نهایی تا کنون صورت نگرفتهاست.

قیصر آفریدی؛ از سخنگویان این سازمان بین‌المللی می‌گوید:«کابینه پاکستان به وزارت امور مهاجرین و سرحدات کشورش گفته است که یک طرح جامع را در مورد مهاجرین افغان تا پایان ماه جاری میلادی ارائه کند و بر اساس همین طرح، کابینه فیصله نهایی اش را در مورد مهاجرین افغان اعلام خواهد کرد.»

اما سفارت افغانستان در اسلام آباد میگوید که سرنوشت اقامت مهاجران افغان در پاکستان، معلوم نیست؛ ولی با توجه به شرایط کنونی، ممکن نیست که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر ثبت‌شده و حدود ۷۰۰ هزار مهاجر فاقد مدرک شناسایی و اقامت در پاکستان، طی ۲۰ روز باقیمانده ماه جاری به افغانستان بازگردند.

از سوی دیگر، حفیظ‌احمد میاخیل؛ مسؤول مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین، از برگزاری یک نشست فوری با ادارات کمک‌رسان و بحث روی چگونگی رسیدگی به مهاجران در صورت بازگشت آنها از پاکستان خبر می‌دهد.

او گفته است:"روی آمادگیها هم کار میکنیم و نهادهای داخلی و خارجی نیز با ما همکاری میکنند تا آمادگی خود را در صورت بازگشت احتمالی مهاجرین افغان داشته باشیم؛ اما باز هم اولویت ما گفتگوهاست تا پاکستان در مورد تصمیم اخیرش که به مهاجرین افغان یک ماه مهلت داده تجدید نظر کند."

این در حالی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) همه ساله به آن‌گروه از مهاجران افغانی که داوطلبانه از پاکستان به افغانستان بر‌میگردند، کمک نقدی میکند؛ اما این روند در فصل زمستان، متوقف می‌شود.

در حال حاضر نیز روند بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان از سوی این اداره، متوقف است؛ بنابراین، روشن نیست که آیا کمک ‌های این اداره بین‌المللی، در صورت بازگشت مهاجران افغان از پاکستان، در زمستان نیز انجام خواهد شد یا نه.

بازگشت مهاجران افغان از پاکستان جنجالی شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد