بانک-مرکزی-خواستار-عدم-استفاده-از-کلدار-و-تومان-شد

رییس سیاست پولی بانک مرکزی گفت که از شهروندان خود می خواهم که به‌جای استفاده از ارز خارجی در دادوستد روزمره‌شان، افغانی را به‌کار گیرند. چون نوسان ارزهای خارجی در تبادله بسیار زیاد است و آنان زیانمند می‌شوند.

به گزارش افغان نیوز: مسؤولان بانک مرکزی می‌گویند که هیچ مسؤولیت در قبال زیانمند شدن شهروندانی‌که ارزهای خارجی در معامله‌های رومزه استفاده می‌کنند، ندارند.

آنان می‌گویند که درحال حاضر، نرخ مبادلۀ کلدار پاکستانی و تومان ایرانی بیشتر از پیش در بازارهای جهانی در نوسان می باشند.

سیداسحاق علوی، رییس سیاست پولی بانک مرکزی، می‌گوید: «من می‌خواهم به شهروندان خود بگویم کسانی‌که از ارزهای کشورهای همسایه استفاده می‌کنند، به‌جای استفاده از ارز خارجی در دادوستد روزمره‌شان، افغانی را به‌کار گیرند. چون نوسان ارزهای خارجی در تبادله بسیار زیاد است و آنان زیانمند می‌شوند.»

اما شماری از آگاهان اقتصاد سیاست‌های پولی کنونی کشور را کارا نمی‌دانند و می‌گویند که بانک مرکزی باید در کنار بازنگری بی‌درنگ سیاست‌های پولی کشور، تدابیر جدی‌تری را برای ترویج افغانی در کشور، روی‌دست گیرد.

این آگاهان یکی از علت‌های نوسان بهای کالاها و کاهش روزافزون ارزش افغانی را، به‌کارگیری از ارزهای خارجی به‌مثابۀ پول رایج کشور در دادوستد روزمره در کشور می‌دانند.

رومل اتل، استاد اقتصاد در یکی از دانشگاه‌های خصوصی به طلوع نیوز می‌گوید: «بانک مرکزی به‌علت این‌که کارمندان آنان در ولایت‌ها به‌گونۀ لازم کار نمی‌کنند، ناتوان است که این مشکل را حل سازد، در حالی‌که مکلفیت این بانک نگهداشت ثبات افغانی و ترویج آن در کشور است.»

ازسویی‌هم، بانک مرکزی وابسته‌گی بیش از حد بازرگانی کشور به همسایه‌ها و کسر بیلانس بیش از نوددرصدی بازرگانی در کشور را، ازعلت های می‌داند که افغانی تاکنون در تمام کشور ترویج نشده‌است.

بربنیاد اطلاعات این بانک درحال حاضر، بیش از دوصدوبیست‌وشش میلیارد افغانی در اقتصاد کشور، در گردش است.

بانک مرکزی خواستار عدم استفاده از کلدار و تومان شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد