با-وضعیت-بد-امنیتی-تاجران-دست-ازسرمایه-گذاری-درکشورخواهند-کشید

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گوید؛ در حمله ۱۰ جوزا کابل به مکان‌های تجاری بیشتر از ۱۰ میلیون دالر خسارت وارد شده است و پس از این اگر امنیت در کشور تامین نشود سکتور خصوصی دست از سرمایه گذاری خواهند کشید.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع کشور در گفتگو با خبرگزاری افغان نیوز گفت؛ حمله تروریستی کابل 10 میلیون دالر به سکتور خصوصی خسارت وارد کرده است و اگر حکومت جلوی ناامنی در کشور را نگیرد، سکتور خصوصی یک افغانی هم در داخل کشور سرمایه گذاری نخواهند کرد

 پسرلی با بیان این که یک کمیسیون خاص از سوی اتاق تجارت و صنایع جهت بررسی میزان خسارت وارده به سکتور خصوصی موظف گردیده است،خاطرنشان کرد: طبق برآورد اولیه میزان خسارت ناشی از این حمله انفجاری درکابل بیشتر از 10 میلیون دالر تخمین زده شده است.

سخنگوی اتاق تجارت و صنایع ضمن هشدار از وضعیت کنونی، تاکید نمود: اگر وضعیت کشور این چنین ادامه پیدا کند تاجران و صنعت کاران یک افغانی دیگر سرمایه گذاری نخواهند کرد.

او ضمن بی کفایت خواندن مقامات امنیتی ،تصریح کرد : اگر تاجران سرمایه های خود را از کشور خارج نمایند میزان بیکاری به اوج خود رسیده و کشور بسمت بحران حرکت خواهد کرد.

در حمله انفجاری روز گذشته (10 جوزا کابل) شرکت مخابراتی روشن، مارکت تجاری زدران، شفاخانه رویال کمپلکس، هوتل کابل استار و عزیز کابل آسیب جدی دیده اند.

حالا سخنگوی اتاق تجارت و صنایع بیان می‌کند؛ حکومت توان پرداخت خسارات وارده به سکتور خصوصی را ندارد اما خواست تاجران تامین امنیت در کشور و به خصوص برای جامعه تجاری کشور است. پسرلی از حکومت خواست که مکان‌های تجاری که درحادثه تروریستی 10 جوزا آسیب دیده اند از پرداخت مالیات برای مدت دو یا سه سال معاف شوند.

این مقام اتاق تجارت گفت؛ کارمندان سکتور خصوصی در حمله روز گذشته جان‌های خود را از دست داده اند و شمار زیاد نیز زخمی شده اند.

با این همه وی با ابراز تاسف مبنی براین که مسئولان اتاق تجارت و صنایع بارها وضعیت بد امنیتی را برای رئیس جمهور و رئیس اجراییه گوشزد نموده اند،گفت: امامتاسفانه رهبران حکومت وحدت ملی به هشدار های آنان هیچ گونه توجهی نکرده اند.

در سال 2016 میلادی سکتور خصوصی بیشتر از یک ملیارد دالر در داخل کشور سرمایه گذاری کرده است و اما میزان سرمایه گذاری در سال جاری به تناسب سال گذشته کاهش یافته است.

 

 

 

با وضعیت بد امنیتی تاجران دست ازسرمایه گذاری درکشورخواهند کشید

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد