برای-تداوی-سه-میلیون-معتاد؛-مرکز-درمانی-در-افغانستان-فعالیت-میکند

سخنگوی وزارت صحت عامه در گفتگوی ویژه با افغان خبر میگوید: حدود ۳.۲ میلیون تن در سطح کشور از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند اما برای تداوی این افراد تنها ۱۰۹ مرکز درمانی فعالیت میکند.

داکتر وحیدالله مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه کشور در یک مصاحبه اختصاصی به آژانس افغان خبر گفت: بالغ بر صد مرکز درمانی برای تداوی این معتادان در 34ولایت در نظر گرفته شده است.

به گفته وی 109 مرکز درمانی برای آمار سه میلیونی معتادان در کشور بسنده نیست و این وزارت تلاش بر ایجاد درمانگاهای بیشتر دارد.

سخنگوی وزارت صحت عامه بیان داشت که از مجموع 3.2میلیون معتاد، نزدیک به یک میلیون آنرا زنان و صدهزار تن آنها را کودکان تشکیل میدهد.

وحیدالله مجروح تصریح کرد، مراکز درمانی معتادین در کابل و ولایت های هلمند، فراه، خوست، پکتیا، پکتیکا، قندهار، ارزگان، تخار، بدخشان، سرپل و قندوز  و سایر شهرهای ناامن کشور که کشت و تولید می شود ایجاد شده است.

آقای مجروح اضافه نمود، کمپ امید با گنجایش یک هزار معتاد در یک زمان به عنوان بزرگترین درمانگاه معتادین در شهر کابل فعالیت دارد که تعداد زیادی از معتادین را تداوی و درمان نموده است.

او همچنان از برگشت دوباره معتادین تداوی شده به اعتیاد نگران است و اظهار داشت تا زمانی که جامعه و خانواده ها با مراکز درمانی وزارت صحت کمک نکند ترک اعتیاد به صورت قطعی امکان پذیر نخواهد بود.

مجروح علاوه کرد که افراد نجات یافته از مرض اعتیاد به دلیل دسترسی آسان مواد مخدر و همچنین تحقیر شدن از سوی جامعه، خانواده و کمبود محبت بعد از سپری کردن دوره درمانی دوباره به اعتیاد و نزد افرادی که او را درک می کنند باز می گردد.

وی در حالی این گفته ها را مطرح می کند که چندی قبل وزارت صحت عامه با همکاری پولیس ملی چهارصد معتاد را از سطح شهر کابل جمع آوری کرده و برای ترک اعتیاد به درمانگاه های شهر انتقال داده اند.

سخنگوی این وزارت می افزاید که این افراد به مدت ۹۰ روز تحت درمان قرار می گیرند و بعد از آن با اطمینان کامل داکتران و مسولان از ترک و صحت مند شدن آنها مرخص می شوند.

داکتر وحیدالله می گوید وزارت های چون داخله، کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین و وزارت مبارزه علیه مواد مخدر در همکاری با وزارت صحت عامه تلاش می کنند تا معتادین به درستی و کاملا اعتیاد را ترک نمایند

او از تلاش های وزارت داخله در خصوص جمع آوری و دستگیری فروشندگان مواد مخدر نیز خبر داده می گوید حدود ۵۰ پلیس پایین رتبه به جرم فساد و فروش مواد مخدر دستگیر و به پنچه قانون سپرده شده اند.

 

برای تداوی سه میلیون معتاد؛ 100 مرکز درمانی در افغانستان فعالیت میکند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد