تا-یک-ماه-دیگر-تمام-وزرا-معرفی-خواهند-شد

وزارت های معادن و پطرولیم، کارواموراجتماعی، دفاع ملی و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از جمله وزارتخانه های اند که با سرپرست اداره می شوند که تا یک ماه دیگر تمامی این وزرا به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد.

 شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در یک مصاحبه ویژه به افغان نیوز گفت: از نظر حکومت به جزء چهار ارگان سایر وزارتخانه ها توسط وزیر رهبری می شوند که این موضوع میان ارگ و پارلمان دچاد تناقض شدید شده و شورای ملی نیزآن را قبول ندارد.

مرتضوی تصریح می کند که اختلاف نظر میان رئیس جمهور و نمایندگان مجلس در حالی بوجود آمده است که وکلا در یک روز حدود 17 وزیر را سلب صلاحیت نموده که این کار در مغایرت با قانون اساسی کشور قرار دارد.

او افزود:" از سوی هم نمایندگان پارلمان برای سلب صلاحیت اکثر وزرا ،رای غیابی صادرنموده اند که رئیس جمهور با این کار مجلس موافق نبوده و امکان دارد هیچ تغییری در وزارتخانه های دیگر به وجود نیاورد."

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری تاکید نمود، ملاک برای برکنار نمودن وزرا قانون است که شورا باید مطابق آن تصمیم اتخاذ می کرد.

به باور شاه حسین مرتضوی؛ استیضاح اکثر وزرا به طور همزمان بیشتر جنبه سیاسی داشته تاحل چالش ها،به همین دلیل به نظرمی رسد مجلس در صدد بروز مشکل در کشور است.

وی همچنان خاطر نشان کرد: ارگ درجریان است که سرپرستی زمان مشخصی دارد اما جریان های سیاسی و ناامنی ها باعث شده که کار معرفی نامزد وزرا به تعویق بی افتد.

آقای مرتضوی علاوه کرد از سوی هم تجربه های گذشته باعث می شود تا رئیس جمهور در انتخاب وزرا از دقت و تمرکز زیادی کار گرفته تا مانند گذشته وزرای ضعیف و ناکارا استخدام نشوند و از مجموع کاندیدان، آنانی را که دارای قدرت و ایجاد تحول در نهادهای مربوطه شوند را انتخاب نماید.

شاه حسین مرتضوی با بیان این که هیچگونه محدودیتی در کار سرپرستان و وزرا وجود ندارد، خاطر نشان کرد: صلاحیتی را که یک وزیر دارد عین همان صلاحیت را نیز سرپرست می تواند ایفا نماید.

با آن هم وی تاکید کرد: سران حکومت وحدت ملی در صدد ایجاد تحول در کابینه بوده تا از این طریق مشکلات وزارت خانه ها به طور کلی حل گردد.

مرتضوی گفت: رئیس جمهور غنی همچنان در پی رفع اختلاف نظر میان دو قوا (مقننه و اجراییه) است تا هیچ گونه مشکل و نگاه منفی در رهبری کشور وجود نداشته باشد.

از سوی هم سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری یادآور شده که مصرف بودجه به ایجاد ظرفیت در وزارت خانه ها مربوط شده و تا زمانی که محل مصرف مشخص نشده باشد وزرا هر قدر هم لایق باشند باز نمی توانند که بودجه خود را به مصرف برسانند.

با آن هم او اظهار داشت: زمانی که دریک وزارتخانه بودجه به مصرف نرسد  آن بودجه دوباره به خزانه ی دولت برگشت خورده و در بودجه سال آینده پس انداز می گردد تا در موارد ضروری به مصرف برسد. به همین دلیل امسال اکثر وزرا با مشکلات مشابه روبرو بوده و نتوانسته اند بودجه نیم سال خود را به مصرف برسانند.

تا یک ماه دیگر تمام وزرا معرفی خواهند شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد