تجلیل-از-روز-جهانی-دختران

وزارت معارف به همکاری موسسه یونسف از روز جهانی دختر تحت شعار"روز جهانی دختر آمادگی برای یاد‌گیری، آماده برای زندگی" تجلیل به عمل آورد.

به گزارش افغان نیوز: وزارت معارف و موسسه یونسف امروز چهار شنبه(19 – میزان) درکابل از روز جهانی دختر تجلیل به عمل آورده و گفته اند که حمایت از دختر درعرصه تعلیم و آموزش و رسیدگی به حقوق شان کلیدی ثبات و کاهش شکاف اقتصادی در جامعه و سطح کشور می باشد.

محمد ابراهم شنواری، سرپرست وزارت معارف گفته است که خانواده‌ها و جامعه باید حقوق دختران را رعایت کرده و به مشکلات شان رسیدگی و از آنان درعرصه تعلیم و تحصیل حمایت نمایند.

آقای شنواری افزود:«درایالت متحده امریکا تنها 46 درصد از دختران درجه ماستری و 59 درصد آنان به سویه دکتورا هستند که این رقم در افغانستان از 9 میلیون شاگرد که بیشتر از 4 میلیون آنان را دختران تشکیل میدهند فقط 39 درصد آنان به تعلیم و تحصیل دوره بکلوریا و لیسانس مصروف هستند.

وی گفت، ناهنجاری‌های فرهنگی و سنتی بودن افکار خانواده‌ها و جامعه مانع رشد و پیشرفت دختران در عرصه  تعلیم و یادگیری در کشور شده است.

از سوی هم سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان، میگوید:«مردم  و مسوولان حکومتی باید به‌جای تجلیل‌های صوری از دختران و شعار‌های مبارزه با خشونت علیه زنان و برداشتن تبعیض جنسیتی از جامعه، از خود و خانواده شان اقدام عملی به پیاده ساختن شعارها و تجلیل‌های صوری شان نمایند».

وی گفت، از دواج‌های قبل از وقت و مانع شدن دختران از مکاتب از سوی خانواده‌ها عامل بی ثباتی کشور و زمینه ساز خشونت و خودکشی آنان شده است.

وی خاطرنشان ساخت، استراتژی وزارت امور زنان درقبال زنان و دختران، نظارت از برنامه‌ها و پالیسی های ادارات مسوول و نیزتلاش در جهت ارتقای ظرفیت زنان و دختران درعرصه تعلیم و یادگیری است.

این درحالی است که معینیت وزارت معارف اظهار داشته است که این وزارت تلاش دارد تا 5 سال آینده، 30 هزار معلم از طبقه دختران استخدام نموده و  صنوف‌ دخترانه در روستاها و دهات ایجاد نماید.

تجلیل از روز جهانی دختران

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد