توزیع-نمرات-زمین-هیچگونه-سودی-برای-عودت-کنندگان-ندارد

اداره مستقل انکشاف زون پایتخت بیان میدارد که وزارت مهاجرین یک وزارت تخنیکی نبوده بلکه اکثرا مصروف تنظیم فعالیت های برگشت مهاجرین و عودت کنندگان میباشد.

به گزارش افغان نیوز: الهام عمر هوتکی رییس عمومی اداره انکشاف مستقل زون پایتخت امروز دوشنبه(16 – اسد) طی محفل افتتاحیه پروژه خانه سازی برای عودت کنندگان درکابل گفت؛ توزیع نمرات هیچگونه سودی برای مهاجرین و عودت کننده گان ندارد زیرا، از تسهیلات عامه"مکتب، کلینیک" و تسهیلات پروژه های زیربنایی ازقبیل سرک،آب و برق به دور قرار میگیرند.

آقای هوتکی میگوید:« وظایف عمده اداره مستقل انکشاف زون پایتخت ایجاد سرپناه برای مهاجرین و تطبیق پروژه های انکشافی میباشد». او گفت؛ این اداره درسال گذشته کار بازسازی حدود 13 هزار خانه رادرساحه باریک آب ولایت پروان آغاز کرده است.

وی افزود که کمک های کوتاه مدت چندان پایداری نداشته و هیچ بهبودی را برای وضعیت مهاجرین و عودت کننده گان به وجود نمی آورد. وی میگوید همچنان کاری ساخت وساز این اداره در ساحه پول علم ولایت لوگر هم جریان دارد.

وی خاطر نشان ساخت که این اداره درنظر دارد تا کارهای بازسازی و ساختمانی شهرک ها توسط خود مهاجرین صورت بگیرد. او گفت، باید هسته فعالیت های اقتصادی در اطراف شهرک مهاجرین ایجاد شود تا کاریابی برای آنها صورت بگیرد، که مواد و بودجه شان از طرف این اداره تامین میگردد.

با این حال اداره مستقل انکشاف زون پایتخت اظهار داشته است که حدود یک هزار نمره در پلان این اداره میباشد که هر نمره درحدود 5 هزار دالر مصرف دارد و سرک های سنگی، مکتب،کلینیک،آب و برق نیز در پلان های این اداره است.

رییس عمومی اداره مستقل انکشاف زون پایتخت تصریح کرده است که این اداره مصمم است با ایجاد مدل جدید تخنیکی خانه سازی با کمترین هزینه برای مهاجرین سرپناه ساخته  تا از وارد شدن دوباره آنها به داخل شهرها نگهداری گردد.

این درحالی است که شماری از مهاجرین و عودت کننده گان طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار افغان نیوز بیان داشته اند که دوری شهرک تا مرکز شهر یکی ازمشکلات عمده مهاجرین میباشد.

همچنان مهاجرین بیان داشته است که 14 سال است هیچگونه خدماتی ازسویی مسوولین و وزارت مهاجرین برای عودت کننده گان صورت نگرفته است.

 

 

توزیع نمرات زمین هیچگونه سودی برای عودت کنندگان ندارد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد