جنرال-علومی-؛حکومت-وحدت-ملی-را-به-ایجادتفرقه-متهم-کرد

جنرال نورالحق علومی وزیر امور داخله اسبق می‌گوید: حکومت وحدت ملی همواره شعار وحدت بین همه اقوام، احزاب و جریان‌های سیاسی سر‌می‌دهد اما خود حکومت بر خلاف شعار خود بین احزاب تفرقه اندازی می‌کند.

نورالحق علومی وزیر امور داخله اسبق در گفتگو با خبرگزاری افغان نیوز گفت: حکومت برخلاف شعار وحدت بین همه اقوام و جریان‌های سیاسی، تفرقه اندازی می‌کند و نمیخواهد که مردم افغانستان بین خود‌شان اتفاق داشته باشند.

آقای علومی گفت: حکومت وحدت ملی با شعار وحدت بین مردم افغانستان، خودش تفرقه اندازی می‌کند و یک روز حزب جنبش ملی را متهم نموده و یک روز حزب جمعیت اسلامی را با ادعاهای واهی ماخذه کرده ویک روز نیز جنبش روشنایی را به ایجاد آشوب متهم می نماید.

او افزود: اگر حکومت واقعاً اراده سیاسی برای وحدت بین مردم افغانستان داشته باشد، مردم آماده وحدت اند و شهروندان این کشور می‌توانند نقش کلیدی در ایجاد صلح بازی کنند و اما اقدامات حکومت در این زمینه تا اکنون صفر بوده و بدون حضور مردم تامینصلح غیر غیرممکن است.

وزیر اسبق داخله افزود: حکومت با عملکرد ضعیف خود سبب افزایش فاصله بین ملت و دولت شده است و اگر حکومت میخواهد که این فاصله از بین برده شود باید اقدامات مانند مبارزه با غاصبین بزرگ زمین، مبارزه با رشوت خور واقعی که تا کنون صورت نگرفته است، گرفتاری اختلاص کنندگان بزرگ را روی دست گیرد و به مردم نشان دهد که قانون اساسی افغانستان نه تنها بالای مردم عادی بلکه در همه عرصه‌ها عملی شده است.

به گفته‌ی علومی در حکومت‌های گذشته قانون برای همه یکسان بود و قانون از رئیس جمهور گرفته تا یک فرد عادی جامعه مساوی برخورد میکرد اما در حال حاضر قانون تنها برای افراد فقیر و بیچاره است و قانون بالای  زورمندان و مقامات دولتی هیچ وقت تطبیق نمی‌شود.

این مقام سابق حکومت تاکید کرد: در نظام کنونی شایسته سالاری وجود ندارد و نبود شایسته سالاری سبب افزایش فساد میشود که در حکومت‌های گذشته کشور شایسته سالاری وجود داشت و هدف خدمت به وطن در اولویت کاری همه کارمندان دولت قرار داشت اما امروزه هدف کارمندان دولت در نخست خدمت به خود است و بعد خدمت به وطن.

علومی در رابطه به وضعیت امنیتی کشور گفت: عامل اصلی که هر روز وضعیت امنیتی کشور خراب میشود رهبری نظام است و سران حکومت هیچ وقت نخواسته اند که ثبات را در کشور به بار آروند.

او بیان داشت: سران حکومت افراد را به ادارات دولتی مقرر می‌کنند اما صلاحیت نمی‌دهند که این بزرگترین مشکل را به وجود آورده است.

علومی تصریح کرد: یک فرد وزیر است اما صلاحیت انتخاب معین خود را ندارد و یک فرد قوماندان امنیه یک ولایت است اما صلاحیت انتخاب آمر حوزه‌ها را ندارد.

به گفته‌ی علومی حکومت وحدت ملی در روزهای آغازین خود برنامه‌های عالی داشت اما تا هنوز هیچ کدام از این برنامه‌ها عملی نشده است  و یکی از این برنامه‌ها ملت سازی و برگزاری انتخابات سالم و به موقع بود که عملی نشده است.

به باور وی :حکومت افغانستان همواره تلاش کرده است که قانون کشورهای غربی را در افغانستان عملی سازد که تجربه نشان داده است قانون کشورهای دیگر در افغانستان کارساز نیست و باید قانونی ساخته شود که بر اساس فرهنگ و دین این مردم باشد نه برخلاف ان.

علومی تاکید کرد: نیروهای امنیتی موجود برای تامین امنیت سراسر کشور کافی اند و  افزایش نیروهای خارجی هیچ دردی از ناامنی این کشور را دوا نخواهد کرد. او افزود: حضور سربازان کشور در خط مرزی پاکستان سمبولیک اند و هیچ صلاحیت ندارند و این در حالیست که نیروهای پاکستانی هر روز به خاک کشور راکت پراکنی میکنند و باید جواب راکت با راکت داده شود.

در اخیر وزیر داخله سابق گفت: هر کس خلاف قانون عمل میکند باید به جزای اعمال خود برسد و افرادی که از سوی محکمه حکم اعدام داده میشود حکومت انرا عملی سازد و اگر چنین نکند به خون جوانان این وطن جفا نموده است.

جنرال علومی ؛حکومت وحدت ملی را به ایجادتفرقه متهم کرد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد