حکومت-بی-اراده؛-عامل-دوام-جنگ-در-افغانستان-است

آگاهان سیاسی بی اراده گی حکومت، دخالت استخبارات منطقه و عوامل سیاسی و اجتماعی داخلی را از عوامل عمده دوام جنگ در افغانستان میدانند و تامین صلح و ثبات در کشور را بسته به اراده دولت می دانند.

در سال های اخیر تلاش های زیادی برای برقراری صلح انجام شد، که از ایجاد شورای عالی صلح، آغاز مذاکرات چهارجانبه صلح و ایجاد دفتر سیاسی طالبان در قطر به صورت نمونه های بارز آن یاد کرد، اما هر روز امیدواری مردم نسبت به صلح کاسته شده و جنگ در نقاط مختلف کشور شدت گرفت.

در این مورد با دوتن از استادان دانشگاه بحث کردیم که آنها عدم اراده قوی برای برقراری صلح و دخالت کشورهای منطقه را عوامل اصلی دوام جنگ دانسته اند.

محمد اسماعیل، احمدی یکتن از استادان دانشگاه امروز سه شنبه‌(4 – میزان) در کابل طی یک مصاحبه اختصاصی به خبرنگار افغان نیوز گفت: عدم پایداری صلح و ثبات در افغانستان مداخلات کشورهای خارجی و مسایل داخلی می باشد.

آقای احمدی افزود:" برای آوردن صلح باید زمینه های گفتگو و اعتماد سازی درعرصه بین‌المللی و داخلی ایجاد گردد تا شاهد صلح پایدار و ثبات در افغانستان باشیم".

وی گفت، قبل از فراهم نمودن زمینه های ذکر شده، حکومت باید ارادهء لازم را برای تحقق صلح در افغانستان داشته باشد.

وی علاوه نمود، برای تحقق صلح در افغانستان ممکن است که منافع برخی از کشورها و چهره های داخل نظام و خارج از نظام در خطر مواجه گردد. به همین خاطر با برقراری صلح و ثبات در کشور اشخاص کلیدی و مهم کشور قربانی صلح و امنیت می شوند و این افراد که منافع شان را در خطر می بینند، هیچگاه در روند صلح همکاری نخواهند کرد.

از سوی هم حزب الله صابری یکتن از اعضای حزب جمعیت اسلامی و استاد در یکی از دانشگاه های کابل نبود صلح و عدم امنیت در افغانستان را مداخله استخبارات منطقه و کشورهای همسایه خوانده و همچنان فقر، بیکاری، بی عدالتی در داخل کشور را نیز موانع بزرگ فرا راه صلح و ثبات در کشور قلمداد میکند.

آقای صابری افزود:" برای آوردن صلح حکومت باید مداخلات کشورهای همسایه و خارجی را از طریق بحث و گفتگو کاهش داده و همچنان برای حل مسایل داخلی زمینه کار، مبارزه با فساد اداری و تطبیق عدالت را مساعد سازد تا مردم شاهد صلح و ثبات دایمی و پایداردر افغانستان باشند.

پس از شکست طالبان و ورود نیروهای ایتلاف در افغانستان، مردم به آینده صلح آمیز امیدوار گردیده بود، هرچند مدت هشت سال زندگی نسبتا آرامی را مردم شاهد بود، اما گروه طالبان با کمک استخبارات منطقه آهسته آهسته جان تازه گرفت.

در اوایل حملات طالبان به مناطق دور دست خلاصه میشد، اما با کاهش نیروهای خارجی در افغانستان میزان حملات طالبان و دیگر گروه های تروریستی افزایش یافت و در سال های اخیر حتی شهر ها گواه حملات تهاجمی بوده است.

پس از سال 2015 میلادی، گروه داعش نیز در افغانستان هسته گزاری شد و در سال 2016 میلادی و در جریان سال 2017 میلادی این گروه چندین حمله تروریستی خونین را در نقاط مختلف کشور انجام داده است، که با انجام این حملات امیدواری های صلح آمیز آهسته آهسته به یک آینده نامعلوم تبدیل گردیده است.

این درحالی است که شمار زیادی از شهروندان کشور شاکی از آن است که حکومت برای پایدار ماندن و حفظ مصالح و منافع کشورهای خارجی و جامعه بین‌المللی، هر روز قربانی داده و هیچ تلاش در راستایی تحقق صلح، ثبات و امنیت مردم کشور ندارد.

حکومت بی اراده؛ عامل دوام جنگ در افغانستان است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد