حکومت-نباید-نرخ-مخابرات-را-در-افغانستان-کنترل-کند

مسئولان شرکت‌های مخابراتی در کابل می‌گویند؛ حکومت نباید کنترل نرخ مخابرات در کشور را در دست داشته باشد بلکه زمینه رقابت سالم بین شرکت های مخابراتی را ایجاد کند.

داکتر علی اصغرزاده مسئول فروشات شرکت اتصالات در یک مصاحبه اختصاصی به آژانس افغان خبر گفت؛ حکومت باید زمینه رقابت سالم را بین شرکت های مخابرات ایجاد کند، تا این شرکت ها بر اساس رقابت سالم نرخ ارائه کنند و بین خودشان نیز رقابت داشته باشند. اصغر زاده بیان داشت؛ یک رقابت سالم بین شرکت‌ها میتواند نرخ را هر روز نسبت به روز دیگر کاهش دهد؛ اما اگر حکومت روی نرخ خدمات مخابراتی کنترل داشته باشد هیچ وقیمت های مخابراتی پایین نخواهد آمد.

آقای اصغر زاد تاکید کرد؛ در صورت که نرخ مخابرات از سوی حکومت کنترل شود به ضرر حکومت و ملت افغانستان تمام خواهد شد و دلایل آن شامل موارد زیر است:

1 – حکومت نیروی کافی برای کنترل 74 شرکت مخابراتی ندارد

2- شرکت‌ها پس از آن مجبور نخواهند بود که رقابت کنند

او می‌گوید؛ در کشور که شش شرکت مخابراتی و 68 شرکت خدمات انترنتی فعالیت میکند و حکومت اگر بخواهد همه این شبکه ها را کنترل کند کار مشکل و غیر قابل عملی است.

از سوی هم وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی طی ورکشاب پالیسی دسترسی باز به زیربناهای مخابراتی گفت؛ سکتور خصوصی میتواند به زیربناهای مخابراتی پس از این دسترسی داشته باشند و این شرکت ها میتواند در بخش ایجاد شبکه های فایبرنوری و ارائه خدمات انترنت سرمایه گذاری کنند.

اصغرزاده بیان میکند؛ دسترسی باز به زیربناهای مخابراتی میتواند زمینه رشد خدمات انترنت را در کشور فراهم کند و در حال حاضر تنها شرکت افغان تیلکام که یک شرکت دولتی است  خدمات فایبر نوری در افغانستان عرضه میکند و در صورت عرضه خدمات فایبر نوری توسط شرکت های خصوصی، نرخ انترنت کاهش خواهد یافت.

اصغرزاده می‌گوید؛ شرکت اتصالات تلاش میکند تا خدمات بهتر و با قیمت نازل تر به مردم عرضه کند تا شهروندان کشور بتوانند در داخل و خارج کشور از خدمات مخابراتی اتصالات استفاده نمایند.

شرکت اتصالات یکی از شش شرکت مخابراتی در کشور است که در 34 ولایت افغانستان فعالیت دارد و بیش از 5.5 میلیون مشتری فعال مخابراتی و  همچنان بیشتر از یک میلیون مشتری استفاده کننده خدمات انترنت (3G) در این ولایات دارد.

مسئولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی  گفته است، 20 میلیون شهروند کشور دسترسی به مخابرات و حدود 4 تا 6 میلیون شهروند دیگر دسترسی به انترنت دارند که این رقم تا سال 2020میلادی از 4 میلیون به 10 میلیون افزایش میابد و دسترسی مردم به خدمات مخابرات به 30 میلیون خواهد رسید.

 

حکومت نباید نرخ مخابرات را در افغانستان کنترل کند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد