دختری-که-فرهنگ-ناپسند-را-شکستاند

هاجر ابوالفضل، دختر افغانستانی که از سن ۱۴ سالگی قدم به ورزش فوتبال گذاشت، پس از سالها مبارزه علیه عرف ناپسند، کاپیتان تیم ملی بانوان شده و مدرک مربگری کسب کرد. اکنون یکی از چهره‌های موفق در عرصه ورزش افغانستان شناخته شده و شهرت جهانی کسب کرده است.

به گزارش افغان نیوز: هاجر ابوالفضل، دختر افغانستانی که از سن 14 سالگی، از صنف هشتم مکتب قدم به ورزش فوتبال گذاشت پس از سالها تلاش کاپیتان تیم ملی بانوان شد و حتی مدرک مربگری را نیز کسب کرد. وی در این مسیر با مشکلات زیاد مبارزه کرد تا  شهرت جهانی کسب کند. اکنون هاجر یکی از چهره‌های موفق در عرصه ورزش افغانستان شناخته شده که هر دختر آرزوی انرا دارد.

هاجر مکتب را در لیسه رابعه بلخی کابل و تحصیلات عالی را در دانشگاه خاتم النبین در رشته طب به اتمام رسانیده است و در حال حاضر بعنوان نماینده افغانستان در امریکا برای حقوق زنان و دادخواهی اطفال کار میکند. او عضویت تیم ملی زنان را در سال 2008 کسب کرد و در سال 2010 اولین بازی خود را در بازی‌های جنوب آسیا در کشور بنگلادش انجام داد.

خانم هاجر مدرک مربیگری فوتبال آسیا را در سال 2014 به دست آورد و هدف این بانون جوان رشد فوتبال زنان افغانستان است وی می‌گوید: ورزشکاران زن از 500 بازیکن به 2500 هزار بازیکن و در هفت ولایت کسترش داده شود و تیم ملی فوتبال زنان 14 سال و 19 سال ایجام گردد.

خانم هاجر ابولفضل در گفتگو ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: از چهار ماه به این طرف بعنوان نماینده افغانستان در سازمان حقوق زنان و دادخواهی اطفال در امریکا کار میکند. سازمان حقوق زنان و دادخواهی اطفال در شهر نیویورک امریکا قرار دارد که در  کشورهای مختلف برنامه دو ساله دارد و سال 2017 و 2018 افغانستان نیز شمال این برنامه است که هاجر ابولفضل نماینده افغانستان است.

او گفت: "از زمانی که ورزش فوتبال را شروع کردم با عرف‌های ناپسند حاکم در جامعه افغانستان مواجه شدم اما تسلیم نشدم و علیه آن مبارزه کردم تا به مردم ثابت کنم که یک دختر نیز میتواند همانند پسرها موفق باشد و برای کشور خود شهرت کسب کند."

ورزش فوتبال زنان از سال 2004 شروع شد و در این مدت با مشکلات زیاد مواجه بوده است. هاجر تاکید کرد: مردم در افغانستان فکر میکنند که زنان نمی‌توانند ورزش کنند اما خانم های ورزشکار نشان داده اند که میتوانند در این رشته موفق باشند.

هاجر بیان داشت: خانواده‌ها در افغانستان فکر می‌کنند که اگر زنان ورزش کنند، ناخن ششم اند و تبعیض جنستی از نهاد خانواده شروع می‌گردد و هیچ وقت دختران همانند پسرها حساب نمی‌شوند.

کاپیتان تیم ملی بانوان گفت: دختران در اوایل میدان ورزشی نداشت و یک میدان برای بانوان فوتبالیست اختصاص داده شده بود، خارجی ها بعنوان میدان هوایی خود استفاده میکردند و دختران مجبور بودند که ساعت‌ها صبر کنند تا فرصت تمرین را پیدا کنند.

هاجر ابراز داشت: دختران فوتبالیست در اکثر سفرهای خارجی امکانات لازم را در اختیار نداشت از قبیل لباس و کفش که برای دختران بسیار رنج آور بودند اما بانوان ورزشکار با حمایت خارجی ها توانستند که این مشکلات را برطرف کنند و اکنون از وضعیت مناسب برخوردار اند.

کاپیتان تیم ملی بانوان تاکید کرد: اکثر مدیران رشته های ورزشی در افغانستان افراد غیر مسلکی اند و این افراد نمی‌توانند به شکل درست ورزشکاران را آموزش دهند. او افزود: افراد هستند که از رشته‌های ورزشی مدرک دارند و اما به دلیل موجودیت فساد در نهادهای ورزشی بیکار اند.

به گفته کاپیتان تیم ملی بانوان در اکثر نهادهای ورزشی فساد اداری و فساد اخلاقی وجود دارند اما این فساد در فدراسیون فوتبال کمتر است و دلیل ان نیز تدابیر امنیتی شدید است که این نهاد را متفاوت از 36 فدراسیون ورزشی دیگر ساخته است.

خانم هاجر گفت: در حال حاضر 25 درصد بودجه فدراسیون فوتبال برای تیم ملی فوتبال زنان اختصاص داده میشود و داوران تیم ملی فوتبال زنان نیز خانم‌ها اند که تیم ملی زنان به سوی حرفه ای شدن در حرکت دارد.

هر ورزشکار خانم بالاتر از 19 سال در یک ماه 100 دالر معاش دارد و هر ورزشکار خانم زیر 19 سال 50 دالر معاش دریافت میکند.

 این ورزشکار از وزارت معارف می‌خواهد که برای ترویج فرهنگ فوتبال، با نهادهای ورزشی همکاری کند و زمینه ورزش برای دختران دانش آموز را در مکاتب فراهم کند تا فرهنگ ناپسند حاکم از جامعه افغانستان کم رنگ شود.

او تاکید کرد: دولت باید به مردم آگاهی دهی کند که دختران نیز حق دارند که ورزش کنند و ورزشکار شوند که در این زمینه هیچ مشکل از نظر دینی و قانونی سد راه زنان وجود ندارد.

هاجر بیان داشت: باید در افغانستان اعتماد سازی شود تا خانواده ها دختران خود را به نهادهای ورزشی بفرستند و اگر هر روز فساد اخلاقی بر دختران صورت گیرد، خانواده‌ها به نهادهای ورزشی بی‌اعتماد می‌شوند اجازه نمی‌دهند که فرزندان انها ورزش کنند.

خانم هاجر ابوالفضل عضو و کاپیتان تیم ملی بانوان جایزه بین المللی سازمان فراتر از ورزش را در سال 2017 کسب کرد که خود هاجر می‌گوید: این جایزه بزرکترین خوشی من در دنیایی ورزشی من بود.

 هاجر تاکید کرد: هیچ دختر بدون تشویق پدر و مادر در جامعه سنتی مانند افغانستان رشد کرده نمی‌تواند و عمده ترین مشوق وی پدر و مادر وی بوده اند که ورزش کرده است و اکنون یکی از چهره های سرشناس ورزش افغانستان حساب میشود.

یگانه آروزی هاجر این است که هیچ پدر نسبت به دختر خود با چشم شرم نگاه نکنند و بگذارند که دختران نیز همانند پسران رشد کنند و افتخار کسب کنند در همه عرصه ها نه تنها در رشته ورزشی.

هاجر ابوالفضل در کنار اینکه یک ورزشکار موفق است میخواهد یک داکتر موفق نیز باشد که از این طریق برای مردم خود خدمت کند.

فرهنگ ناپسند حاکم در افغانستان سبب شده است که زنان نتوانند به شکل درست همانند پسران ورزش کنند و مردم در اکثر موارد برخورد نادرست با فرزندان دختر خود داشته اند.

 

دختری که فرهنگ ناپسند را شکستاند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد