دستمزد-کارگران-در-کشور-با-تبعیض-پرداخت-می-شود

ریاست اتحادیه کارگران افغانستان مدعی است که تعیین معاشات در ارگان های دولتی با تبعیض برخورد می شود و هیچ کس بر اساس شایستگی و لیاقت کاری شان دستمزد دریافت نمی کند.

معروف قادری رئیس اتحادیه کارگران در گفتگوی با افغان نیوز می  گوید: رئیس جمهور غنی با حکمی که در زمینه حقوق کارگران و کارمندان صادر کرده هیچ عمل نمی کند و کارگران و کارمندان در ادارات دولتی بر اساس رابطه ها استخدام می شوند.

قادری تصریح می کند قانون کار و حقوق کارگران نیز که بر گرفته از ماده 47 قانون اساسی است که در آن مناسبات و قوانین کارگران در نظر گرفته شده اما بنا به پیشرفت های کشور و شامل شدن افغانستان در دهکده جهانی باعث شده تا این قانون نتواند برای مردم رضایت بخش باشد به همین دلیل تغییراتی در آن ایجاد شده که از سوی رئیس جمهور هنوز توشیع نشده است.

رئیس این اتحادیه اضافه کرد که ریاست جمهوری باید به این موضوع توجه نماید و هرچه زودتر قانون کار را مجلس نمایندگان و ارگ تصویب و توشیع نمایند تا مردم و طبقه کارگر جامعه از فقر و مشکلات نجات یابند.

او همچنان خاطر نشان ساخت که در گذشته ها این قانون برای ارگان های دولتی ترتیب شده بود که اکنون این قانون برای بخش های خصوصی نیز صدق کرده تمامی کارگران و کارمندان جامعه را شامل می شود.

آقای معروف قادری تاکید می کند که حداقل معاشاتی که دولت برای کارگران در نظر گرفته 5 هزار افغانی است اما بنا به مشکلات مردم و نظر سنجی ها  در این زمینه که قیمت اجناس و مواد خوراکه نیز افزایش یافته است این مبلغ از  5 هزار به 12 هزار و 500 تایید شده است که با توشیع این قانون در تمامی ادارات این طرزالعمل تطبیق خواهد شد.

وی اضافه نمود امکا همچنین فرصت های را برای کارگران عادی کشور فراهم کرده تا با در اختیار گذاشتن املاک و ایجاد مسکن و شغل برای آنان بتوانند اندک کمکی را برای خانواده های بی بضاعت فراهم نماید.

رئیس اتحادیه کارگران افزود: "شماری از زورمندان حکومت با غصب این املاک می خواهند عرصه را برای این اتحادیه تنگ کرده و برای ما مشکل ایجاد نمایند."

او علاوه می  نماید جبران خسارات، ایجاد مسکن، افزایش معاشات، فراهم آوری فرصت شغلی، دفاع از حقوق کارگران از مواردی اند که اداره امکا می خواهد با طبقه کارگر جامعه کمک نماید تا توازن حقوقی درکشور حاکم شود و هیچ کس برای رفع مشکلات خود نیازمند و محتاج فرد دومی که معاش بالاتری دارد نباشد.

آقای قادری اظهار داشت زمین های که اتحادیه اسناد از آن ها در دست دارند و از سوی غاصبین زمین گرفته شده در ولایت های بدخشان، تخار، پکتیا، غور، میدان وردک، پنچشیر و بلخ  می باشد.

وی ادامه می دهد که تاکنون در 12 ولایت کشور موفق به خرید زمین شده ایم تا برای کارگران به مصرف برسانیم و برنامه داریم تا این زمین ها را در تمامی 34 ولایت کشور در اختیار داشته باشیم واین فعالیت ها را گسترش دهیم.

معروف قادر در نهایت از حکومت خواست تا در این دادخواهی صدای ما را بشنوند و زمین های غصب شده را از چنگ زورمندان باز پس گیرد در غیر آن به دادخواهی های مدنی خود ادامه خواهیم داد.

دستمزد کارگران در کشور با تبعیض پرداخت می شود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد