دلیل-وجود-نیروهای-خارجی-درافغانستان-مخالفان-مسلح-است-نه-پافشاری-حکومت

مخالفان مسلح کشور نمی خواهند که نیروهای ائتلاف از افغانستان خارج شوند به همین دلیل روز به روز جنگ را تشدید می بخشند در صورتی که اعلام صلح نمایند نیروهای خارجی نیز افغانستان را ترک خواهند نمود.

 دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی در مصاحبه اختصاصی به افغان نیوز گفت: دولت افغانستان همیشه خواستار خروج نیروهای خارجی از کشور بوده اما وجود نیاز به این نیروها و ادامه حملات تروریستی از سوی مخالفان مسلح باعث شده تا حضور خارجی ها در افغانستان طولانی شود.

سخنگوی وزارت دفاع ملی تصریح نمود، در گذشته ها هم قرار بر این بود بجز یک هزار نیرو برای تامین امینت سفارت خانه های شان در کشور تمامی این 130 هزار نیروی خارجی تا سال 2016 از افغانستان خارج شوند اما به دلیل تشدید جنگ از سوی مخالفان باعث باقی ماندن آن به کشور شد.

وزیری اضافه کرد با وجودی که برنامه خروج نیروها از افغانستان تا حدی عملی شده و اکنون تنها 12 هزار سرباز باقی مانده است ناتو در نشست بروکسل که روز پنجشنبه برگزار شده بود اعلام کرد که حدود 3هزار سرباز دیگر به افغانستان خواهد فرستاد.

او همچنان می گوید:" نیروهای خارجی که از 15 کشور وارد افغانستان خواهند شد در زمینه های مشوره دهی و آموزش همکاری می کنند اما 29 کشور که در جلسه بروکسل شرکت نموده بودند بر تعهدات شان در بخش های مالی و اکمالات لوژستیکی تاکید ورزده اند."

سخنگوی این وزارت خاطر نشان ساخت قبل از سال 2014 نیروهای خارجی دوشادوش نیروهای امنیتی کشور وارد جنگ های مسلحانه می شده اما دیده شد که این حضور باعث تشدید جنگ از سوی دشمن شد بعد از این تصیم گرفته شده که نیروهای خارجی در میدان های جنگ سهم نگیرند و در بخش های که نیاز است نیروهای داخلی را تقویه و همکاری نمایند اما نیروهای زمینی کشور هیچ ضرورتی به همکاری ندارند و خود توانایی مبارزه با دشمن را دارند.

دولت وزیری خواستار تقویت نیروهای داخلی از سوی خارجی ها شده و اظهار داشت که در سه بخش ائتلاف می تواند امنیت را در افغانستان تامین نمایند که عبارتند از تقویت قوای مسلح، فشار بالای تروریستان برای پیوستن آنان به صلح با افغانستان و همچنین فشار روی حلقات استخباراتی که تروریزیم را حمایت می کنند.

وی تاکید کرد در صورتی که این سه موضوع همزمان به پیش رود امنیت و صلح سراسری در کشور تامین خواهد شد.

سخنگوی وزارت دفاع یادآور می شود که مسولان با پیش کردن طرح 4 ساله برای تامین امنیت کشور به نشست بروکسل اعضای این اجلاس تعهد نموده تا نیروهای امنیتی افغانستان را در بخش های مالی و اکمالاتی تجهیز خواهند نمود.

وزیری علاوه می کند که قوای هوایی، پولیس سرحدی و نظم عامه از مهم ترین بخش های است که نیازمند تقویت و حمایت نیروهای خارجی اند .

دلیل وجود نیروهای خارجی درافغانستان مخالفان مسلح است نه پافشاری حکومت

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد