رئیس-اداره-پاسپورت-روزانه-جلد-پاسپورت-توزیع-می-شود

اداره پاسپورت روزانه ۴۵۰۰ جلد پاسپورت را به شهروندان کشور توزیع میکند اما این اداره ظرفیت توزیع روزانه ۵۰۰۰ جلد پاسپورت را دارد.

مل پاسوال عمر صبور، رئیس اداره پاسپورت در گفتگوی ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: اداره پاسپورت روزانه 4500 جلد پاسپورت به شهروندان کشور توزیع میکند اما این اداره ظرفیت توزیع روزانه 5000 جلد پاسپورت را دارد که از این میان روزانه دو هزار متقاضی پاسپورت از کابل اند و حدود 2500 متقاضی نیز از دیگر لایات اند.

آقای صبور گفت: در گذشته سیستم که در اداره پاسپورت وجود داشت با مشکلات مواجه بود اما در حال حاضر برطرف شده و سرعت کار نیز افزایش یافته است.

به گفته رئیس اداره پاسپورت، در گذشته ظرفیت تیتابیس بسیار پایین بود که این مشکل با همکاری شرکت آسان خدمت برطرف  شده و سیستم جدید توسط  این شرکت راه اندازی شد که سرعت کار را 60 درصد افزایش داده است. در حال حاضر یک کارمند اداره پاسپورت پرونده های هشتاد نفر را بررسی میکند که در گذشته این رقم بسیار پایین بود.

کارمندان اداره پاسپورت شب و روز کار میکنند تا روزانه 4500 جلد پاسپورت را برای شهروندان کشور تهیه و توزیع کنند. آقای صبور گفت: سرعت کار اداره پاسپورت در تناسب به گذشته چندین برابر افزایش یافته است.

عمر صبور می‌گوید: اداره پاسپورت با همکاری امنیت ملی و شورای امنیت 4.5 میلیون جلد پاسپورت را دیزان کرده اند که از کیفیت و امنیت بسیار بلند برخوردار بوده که در سطح کشورهای منطقه از نظر امنیتی و کیفیتی بهترین است.

او افزود: در پاسپورت های جدید در هر صفحه ان عکس از آثار تاریخی افغانستان گذاشته شده است که هدف اداره پاسپورت معرفی تاریخ افغانستان به دیگر جهانیان است.

صبور بیان داشت: دلیل اینکه درجه و اعتبار پاسپورت افغانستان در سطح جهان پایین است مربوط به روابط سیاسی و فرهنگی دولت و ملت افغانستان با کشورهای جهان اند که اعتبار پاسپورت این کشور را پایین می‌آورد.

رئیس اداره پاسپورت گفت: شهروندان کشور زمانی که به خارج کشور سفر می‌کنند، به وطن خود  باز نمیگردند و این عمل سبب میشود که کشورهای جهان به شهروندان افغانستان اعتماد نکنند و در نهایت سبب میشود که اعتبار پاسپورت کاسته شود.

مشکل دیگر که رئیس اداره پاسپورت به ان اشاره میکند: یک نفر چندین جلد پاسپورت دارد که برای سفر به کشورهای در تضاد هم، مانند ایران و امریکا یا هند و پاکستان اخذ میکنند تا ویزه این کشورها را اخذ کنند و این عمل سبب کاهش اعتبار پاسپورت میشود. آقای صبور 80 درصد خود افغان‌ها را مقصر بی اعتباری پاسپورت افغانستان میداند.

مشکل دیگر که اعتبار پاسپورت افغانستان را پایین می آورد موجودیت تذکره ورقی است که از اعتبار پایین برخوردار است.

عمر صبور رئیس اداره پاسپورت میگوید: این داره از چندین ماه به این طرف روی فورم انلاین برای اخذ پاسپورت کار میکند که اگر این طرح عملی گردد، اداره پاسپورت روزانه ظرفیت توزیع حدود 200 هزار جلد پاسپورت را پیدا خواهد کرد.

او افزود:زمانی که فورم انلاین عملی گردد دیگر زمینه فساد اداره از اداره پاسپورت تا 95 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس اداره پاسپورت میگوید: عاید این اداره روزانه حدود 250 هزار دالر امریکایی است اما اکمالات درست و سر وقت از سوی حکومت به اداره پاسپورت صورت نمی‌گیرد.

او افزود: با اینکه عاید اداره پاسپورت بسیار بلند است اما اکمالات در اداره بسیار پایین است و اگر کدام جنس به قیمت یک میلیون افغانی ضرورت باشد اداره پاسپورت باید مدت زمان طولانی دو یا سه ماه را سپری کند تا از سوی حکومت تمویل گردد که این کم کاری مشکلات را در این اداره به بار می آورد.

صبور افزود: لوازم کامپیوتری که در اداره پاسپورت استفاده میگردد انحصار کشور المان است.

مشکلات اداره پاسپورت عبارت از نبود برق کافی بوده که در پرچوی برق، این اداره تعطیل میگردد  با اینکه بین اداره پاسپورت و اداره برشنا توافق صورت گرفته است اما هیچ گونه جنبه عملی نگرفته است.

در همین حال شماری از شهروندان کشور با ابراز رضایت از کارکرد اداره پاسپورت می‌گویند: در گذشته انان برای اخذ پاسپورت باید چندین روز وقت صرف میکردند تا یک جلد پاسپورت برای خود اخذ میکردند اما در حال حاضر میتوانند در نیصف روز پاسپورت اخذ کنند.

مریم باشنده ناحیه سیزدهم کابل گفت: "من ساعت 6 صبح آمدم تا برای خود پاسپورت اخذ کنم، اکنون ساعت یازده شده است و کار پاسپوتم تمام شده و کارکرد اداره پاسپورت قابل قدر است."

خانم مریم بیان داشت: سرعت کار در اداره پاسپورت بسیار افزایش یافته است و در گذشته فساد اداری در این اداره بسیار بلند و اکنون فساد بسیار کاهش یافته است.

از سوی دیگر عبدالطیف باشنده کنر گفت: "من در ولایت کنر برای اخذ پاسپورت بیشتر از یک ماه وقت صرف کردم تا پاسپورت به دست آورم اما امروز کابل آمدم و برای خانواده خود پاسپورت گرفتم که کمتر از نصف روز وقت را گرفت".

آقای عبدالطیف گفت: اگر تمام ادارات دولتی همانند اداره پاسپورت کار کنند، فساد اداری از بین خواهد رفت و مردم با مشکل مواجه نخواهند شد.

رئیس اداره پاسپورت:روزانه 4500 جلد پاسپورت توزیع می شود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد