رئیس-برشنا-ضمن-انتقاد-از-مردم-گفت-شهروندان-فرهنگ-استفاده-از-برق-را-نمیدانند

در این شب و روزها اکثر خانه‌های باشندگان کابل در ۲۴ ساعت کمتر از ۶ ساعت برق دارند و مسئولان شرکت برشنا افزایش جیره بندی برق در شهر کابل را کمبود برق و مصرف بیش از اندازه باشندگان این شهر بیان می‌کنند.

امان الله غالب رئیس جدید شرکت برشنا در گفتگو با خبرگزاری افغان نیوز گفت: کابل دراین شب و روز ها با کمبود برق مواجه است و در حال حاضر 260 میگاوات برق وارد کابل میشود که نیاز صد درصد تمام باشندگان کابل حدود 600 میگاوات برق است.

به گفته‌ی رئیس برشنا: درفصل تابستان‌ و زمستان‌ مصرف برق باشندگان کابل بیش از اندازه افزایش پیدا می‌کند و همین مصرف بیش از حد سبب افزایش جیره بندی برق میشود که جیره بندی برق در این شب و روزها در سه بخش صورت میگرد، بخش اول جیره بندی ساحات دیپلوماتیک است که 30 درصد جیره بندی دارد و بخش دوم ساحات تجاری است که 40 درصد جیره بندی دارد و ساحات مسکونی هم 50 درصد جیره بندی برق از سوی برشنا در نظر گرفته شده است.

اما باشندگان کابل از جیره بندی برق در شهر کابل شکایت دارند و می‌گویند که شرکت برشنا در جیره بندی برق عادلانه رفتار نمی‌کند و در حوزه سیزده شهر کابل مردم کمتر از 6 ساعت در یک شبانه روز برق دارند و این درحالیست که ناحیه دهم بیشتر از 14 ساعت در یک شبانه روز برق دارند.

احمد یکی از باشندگان ناحیه سیزدهم می‌گوید: شرکت برشنا در جیره بندی برق عدالت را پیشه نمیکند و برق ناحیه سیزدهم را بیشتر از نواحی کابل قطع میکند.

جاوید یکی دیگر از باشندگان ناحیه دهم کابل می‌گوید: جیره بندی برق در ناحیه دهم وجود دارد اما جیره بندی در تابستان یک امر طبیعی است، چرا که مصرف مردم با آمدن فصل گرما افزایش پیدا میکند. جاوید افزود: "در ناحیه دهم در یک شبانه روز حدود 7 ساعت برق قطع میشود".

لیمه نیازی یک تن از باشندگان ناحیه سوم شهر کابل در رابطه به جیره بندی برق میگوید که در ناحیه سوم همه روزه برق قطع و وصل میشود و نیمی از روز را مردم این محل برق ندارند و شرکت برشنا باید به جیره بندی برق رسیدگی کند.

اما رئیس شرکت برشنا راه حل مشکلات برق کابل را در برنامه کوتاه مدت و طولانی مدت چنین بیان میکند:

در کوتاه مدت شرکت برشنا و وزارت انرژِی و آب تصمیم گرفته اند که برای حل مشکلات برق کابل از ضایعات لین برق که به کابل آمده است جلوگیری کنند و برنامه بعدی برشنا تغییر تمام لامپ‌های ادارات دولتی و لامپ‌های جاده ها را از لامپ معمولی به لامپ ال ای دی هست.

غالب می‌گوید: تغییر چراغ‌های ادارات دولتی و چراغ جاده ها از معمولی به ال ایدی تاثر مثبت بالای کاهش مصرف برق میگذارد. و برنامه دیگر شرکت برشنا و وزارت انرژی نصب سولرهای تولید کننده برق آفتابی بالای بام‌های ادارات دولتی و خانه‌ها است که با ایجاد این سیستم شهروندان ،خود برق مورد نیاز خود را تولید میکنند.

برنامه طولانی مدت شرکت برشنا برای حل مشکلات برق در کشور:

آمدن لین 500 کیلوولت برق از ترکمنستان به افغانستان، تولید100 میگاوات برق بند نغلو است که هفته آینده 20 میگاوات این بند برق با یک شرکت خصوصی قرارداد میشود و برنامه دیگر برشنا قرار است که یک شرکت خصوصی به نام "شرکت ملی" در شهرک صنعتی کابل برای تولید برق آفتابی سرمایه گذاری نماید که میزان تولید این شرکت 30 میگاوات گفته شده است.

آقای غالب  ضمن انتقاد از مردم  تصریح کرد : شهروندان کشور فرهنگ استفاده درست از برق را نمی‌دانند و مصرف بی رویه و بیش از اندازه باشندگان سبب افزایش پرچوی برق در تابستان‌ و زمستان‌ میشود.

عوامل پرچوی برق در شهر کابل چنین ارزیابی شده است: در حال حاضر 60 میگاوات برق سروبی  به دلیل نبود آب کافی قطع شده است، ظرفیت لین برق وارداتی که از کشورهای ازبکستان و تاجکستان به کابل آمده است 300 میگاوات است اما در حال حاضر 260 میگاوات برق به کابل می آِید چرا که سب استیشن بغلان و قندوز تکمیل شده است و 40 میگاوات برق به این دو  ولایت‌ توزیع شده است.

رئیس شرکت برشنا فساد را در اداره خود تایید می‌کند و می‌گوید: اگر فساد در این اداره وجود نمی‌داشت تغییر و تبدیل رئیس قبلی و حضور من در این اداره معنا نمیداشت اما وی برنامه صد روز کاری خود را به ریاست جمهوری ارسال میکند که در این صد روز مشخص خواهد شد که به چه تعداد افراد فاسد در این شرکت حضور دارند.

غالب اولویت کاری خویش را در چند بخش چنین عنوان نمود : برطرف سازی پرچوی‌های برق کابل، جلوگیری از ضایعات برق، تکمیل پروژه‌ها، دسترسی مردم به برق و مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردم.

سال گذشته شرکت برشنا اعلام کرد که حدود سه میلیارد افغانی ادارات دولتی و افراد بلند پایه حکومتی و زورمندان به شرکت برشنا بدهکار اند اما اکنون امان الله غالب رئیس جدید شرکت برشنا میگوید که بیشتر این بدهی به شرکت برشنا پرداخت شده است و مقدار باقی مانده نیز به زودی جمع آوری میشود.

به باور رئیس شرکت برشنا : اطلاع رسانی یکی از جدی ترین مشکلات شرکت برشنا در سال‌های گذشته بوده است که مسئولان این شرکت به دلایل مختلف حاضر به گفتگو با رسانه‌ها نمی‌شدند اما حالا آقای غالب می‌گوید این مشکل را تا یک هفته دیگر برطرف میکند و اطلاع رسانی در اولویت کار وی قرار دارد.

به اساس برنامه که مسئولان شرکت برشنا : تمام باشندگان کابل تا پایان سال 2018 میلادی صاحب برق میشوند و تا پایان سال 2020 میلادی 80 درصد مشکلات سراسر کشور حل خواهد شد و مردم در 34 ولایت دسترسی به برق خواهند داشت.

رئیس برشنا ضمن انتقاد از مردم گفت شهروندان فرهنگ استفاده از برق را نمیدانند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد