رضا-رفعت-با-کسب-نمره--اول-نمره-سراسر-کانکور-امسال-اعلام-شد

اختر محمد فرزند چمن علی با کسب نمره ۳۴۴.۲۰ از ولایت غزنی، ذبیح الله فرزند رحمت الله با گرفتن نمره ۳۴۲.۶ بعد از رضا رفعت به ترتیب دوم و سوم کانکور عمومی سال ۱۳۹۵-۱۳۹۶ اعلام شدند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: عبدالطیف روشان وزیر تحصیلات عالی امروز(7 اسد) که اولین کنفرانس خبری خود را با اعلام نتایج کانگور برگزار کرده بود گفت: امسال حدود 187 هزار 906 داوطلب از سراسر کشور ثبت نام کرده بودند که از این میان 169 هزار 529 تن در کانکور شرکت نموده اند.

وزیر تحصیلات عالی تصریح کرد از مجموع شرکت کنندگان کانکور امسال حدود 60هزار و 629 تن در موسسات عالی،31 هزار و 629 نفر در موسسات نیمه عالی، 55 هزار و 266 تن دیگر نیز واجد شرایط در دانشگاه های خصوصی نشاخته شده اند.

آقای عبدالطیف روشان می افزاید که از مجموعه واجدین شرایط که در موسسات خصوصی معرفی شده اند به تعداد 48 هزار358 تن بانوان و 99 هزار و172 نفر هم از آقایان می باشند.

او همچنان اظهار داشت مجموع کامیاب شدگان کانکور امسال نیز به 147 هزار530 تن می رسد که از این میان 33 درصد خانم ها و 67 درصد طبقه ذکور به ثبت رسیده است.

روشان خاطر نشان ساخت که کانکور امسال در بهترین فصل سال برگزار شده که هیچ کس به دلایل چون تغییرات اقلیمی و سردی هوا  از کانکور باز نماند.

وزیر این وزارت می افزاید که انکشاف متوازن در سراسر کشور مطابق نیازمندی های جوانان توزیع خواهد شد تا هیچ شاگردی از امتیازات کانکور محروم نماند و برای این کار دانشکده های جدیدی در دانشگاه ها ایجاد می شود تا از بیکاری محصلان در بازار کار جلوگیری کرده باشیم.

در همین حال وی از کاهش تخطی های در کانکور این وزارت یاد کرد و گفت که در سال گذشته بیش از دو صد و 22هزار تخطی های در کانکور این وزارت یاد کرد و گفت که در سال گذشته بیش از دو صد و 22هزار مورد خلاف داشته ایم و امسال با تطبیق سیستم بایومتریک برای اولین بار در کشور  این رقم به 110تخطی کاهش یافته است.

آقای روشان همچنان تاکید کرد که بر عکس سال های گذشته امسال روند تبدیلی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر و یا یک دانشکده به دانشکده دیگر به طور کامل متوقف شده و در صورتی که کسی از نتایج و انتخاب رشته اش شاکی باشد می تواند از فردا به مراجعه به این وزارت فرم شکایات درج کند و بعد از دو هفته به تمامی شکایات آنان رسیدگی خواهد شد.

 

 

رضا رفعت با کسب نمره 344.24 اول نمره سراسر کانکور امسال اعلام شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد