سنگ-اندازی-حکومت-برای-تاخیر-انتخابات

سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید: تعهد و عملکرد حکومت در رابطه به برگزاری انتخابات پارلمانی سال پیش‌رو یکی نیست و سران حکومت سنگ اندازی می کنند تا انتخابات سال آینده به تاخیر انداخته شود.

صغرا سعادت، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) در گفتگو ویژه با خبرگزای افغان نیوز گفت: رئیس جمهور در ماه میزان سال 1395 فرمان صادر کرد که تمام طرح‌های انتخاباتی که از سوی نهادهای انتخاباتی گرفته میشود باید به شورای وزیران و ریاست جمهوری ارسال گردد اما این عمل حکومت، نقض استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات می باشد.

در حال حاضر چندین طرح کمیسیون مستقل انتخابات از جمله طرح کوچک کردن حوزه انتخاباتی، چندین ماه می‌شود که روی میز رئیس جمهور قرار دارند و سرنوشت آن معلوم نیست.

خانم صغرا گفت: هر روز با نزدیک شدن به انتخابات مشکلات نیز افزایش پیدا می‌کند و مسئولان نهادهای انتخاباتی در تلاش اند که زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کنند اما سران حکومت تلاش دارند انتخابات برگزار نشود.

به گفته سخنگوی تیفا: قرار بود که در انتخابات پیش‌رو از تکنولوژی استفاده گردد اما این اقدام تا هنوز عملی نشده است و این کوتاهی ها زمینه تقلب را افزایش می‌دهد. وی افزود، کمیسیون مستقل انتخابات 16 سرطان را برای برگزاری انتخابات تعیین کرده است که 8 ماه مانده است در حالیکه 5 ماه این مدت سرد است و هیچ کار صورت گرفته نم یتواند.

کمیسیون مستقل انتخابات باید لیست حدود هشت میلیون رای دهنده را تهیه کند اما تا اکنون هیچ کار در این زمینه صورت نگرفته است. سعادت افزود: به اساس قانون انتخابات، باید تقویم انتخاباتی 6 ماه قبل از انتخابات اعلام شود که تا هنوز هیچ اقدام صورت نگرفته است.

خانم صغرا تاکید کرد: کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی نیز با مشکلات زیاد مواجه است و وظیفه کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی حل مشکلات انتخابات است اما در حال حاضر این نهاد مشکل داخلی خود را حل نمی‌تواند و چطور جنجال چند هزار کاندیدا انتخاباتی را میتواند حل کند.

او افزود: تعداد از کمیشنران به این باور اند که انتخابات در سال آینده برگزار نمی‌شود چرا که بودجه برای انتخابات وجود ندارد و کشورهای تمویل کننده مالی انتخابات نیز تا هنوز حاضر نشده اند که این مبلغ را پرداخت کنند.

به گفته‌ی سخنگوی تیفا: برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیاد مواجه بوده که از جمله نبود امنیت مردم را نگران ساخته اند.

خانم سعادت تاکید کرد که حکومت می‌خواهد انتخابات پارلمانی به سال 2019 به تاخیر انداخته شود و هر چهار انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی، شورای ولس والی‌ها و شورا ولاتی در یک زمان برگزاری شوند اما برگزاری چهار انتخابات در یک زمان غیر ممکن خواهند بود.

به گفته سخنگوی تیفا سران حکومت نیز در رابطه به برگزاری انتخابات اتفاق نظر ندارند.

در همین حال محمد اگل مجاهد، آگاه مسائل سیاسی در گفتگو ویژه با خبرگزای افغان نیوز گفت: حکومت اراده برای برگزاری انتخابات ندارد و اگر حکومت بخواهد میتواند زمینه برگزاری انتخابات را در مدت معین فراهم کند.

مجاهد افزود: شماری از احزاب سیاسی میخواهند که اعضای کمیسیون انتخابات و سمع شکایات انتخابات را میان احزاب تقسیم کنند که این خواست احزاب سیاسی در تضاد با منافع ملی بوده و باید نهادها انتخابایت از هر گونه وابستگی سیاسی مستقل باشد.

این آگاه سیاسی تاکید کرد: اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و سمع شکایات انتخابات از طریق یک پروسه شفاف به این نهادها راه پیدا کرده اند و هیچ کس حق مداخله در این رابطه را ندارند.

کسانی که داد از عدم مستقل بودن نهادهای انتخاباتی میزنند، در واقع آنان نمی‌خواهند این پروسه ملی برگذار شود چرا که وکیلای هستند که در مدت 7 سال وکالت خود یک  بار در منطقه خود نرفته اند و انان خوب میدانند که اگر انتخابات برگزار شود انان دیگر به خانه ملت راه پیدا نخواهند کرد.

اند و انان خوب میدانند که اگر انتخابات برگزار شود انان دیگر به خانه ملت راه پیدا نمی‌کنند.

سنگ اندازی حکومت برای تاخیر انتخابات

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد