شورای-عالی-صلح-یک-شورای-دولتی-است

شماری از آگاهان نظامی می‌گویند: شورای عالی صلح یک شورای دولتی بوده و مخالفین به هیچ عنوان حاضر نمی شوند صلح کنند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: شماری از آگاهان نظامی و فعالان مدنی می‌گویند: اعضای شورای عالی صلح افرادی هستند که برای مصلحت های سیاسی راه پیدا کرده و هیچ برنامه برای آوردن صلح ندارند و تا زمانی که این افراد برکنار و افراد ورزیده و کارا در این نهاد راه پیدا نکنند صلح تحقق پیدا نمیکند.

محمد اگل مجاهد، آگاه نظامی در گفتگو ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: صلح افغانستان بدون حضور تمام اقشار جامعه غیر ممکن است و باید در این پروسه ملی تمام اقشار و بخصوص جوانان حضور داشته باشند.

مجاهد گفت: جوانان می توانند نقش ارزنده در پروسه صلح بازی کنند. اما دولت افغانستان هیچ نقش به جوانان در این پروسه ملی نداده است. او افزود:در جنگ بین نیروهای امنیتی و مخالفین دولت فقد فرزندان افراد غریب قربانی میشوند نه فرزندان فرمانده‌های مخالفین و سیاسیون کشور.

این آگاه نظامی در رابطه به شورای عالی صلح گفت: شورای صلح نمی تواند صلح را در افغانستان بیاورد چرا که این شورا دولتی است و مخالفین با یک شورای دولتی حاضر به مذاکره نمی شوند.

صلح زمانی میتواند تحقق پیدا کند که اعضای شورای عالی صلح افراد بی طرف باشند تا مخالفین بالای آنان اعتماد کنند.

مجاهد تاکید کرد: تا زمانی که خود افغان‌ها برای آوردن صلح تلاش نکنند و دست از جنگ برندارند، خارجی ها هیچ وقت صلح نمی آورند چرا که دوام جنگ به نفع انهاست.

از سوی دیگر عاطفه فصیحی فعال مدنی و اولین بانو مدل  کشور گفت: مردم افغانستان خواهان صلح اند و از جنگ و خون ریزی خسته شده اند و به هر قیمت که شده صلح و ثبات میخواهند.

خانم فیصحی  گفت: جوانان میتواند در آرودن صلح نقش مثبت بازی کنند اما در حال حاضر هیچ جوان در ترکیب شورای عالی صلح حضور ندارد و دولت باید نقش جوانان را در این نهاد مهم در نظر گیرند.

در اخیر بارش سروری، رئیس موسسه خاطره آفرینان گفت: صلح رویا نیست و اگر تمام مردم افغانستان تلاش کنند تحقق پیدا میکند. سروری گفت: مردم همواره از نیروهای امنیتی خود دفاع کرده تا این نیروها در مقابل دشمنان مردم افغانستان ایستادگی کنند.

این فعال مدنی از مخالفین دولت خواست که دست از جنگ بردارند و بیشتر از این کشور خود را تخریب نکنند.

 

شورای عالی صلح یک شورای دولتی است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد