شورای-قوم-بلوچ-خواستار-پایان-ظلم-علیه-این-قوم-شد

شورای قوم بلوچ خواستار پایان ظلم شده و اظهار می دارد که کشورهای پاکستان و ایران همواره از منابع طبیعی و جایگاه بلوچستان سوء استفاده می‌کند و باشندگان این مناطق را مورد ظلم قرار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: شورای سرتاسری قوم بلوچ امروز (دو شنبه 22 عقرب) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: مردم بلوچستان باید در مقابل زورگویی و ظلم کشورهای پاکستان و ایران ایستاد شوند و از حقوق خود دفاع کنند.

داکتر شیرآقا بلوچ، رئیس شورای سرتاسری قوم بلوچ در این برنامه گفت: پنجابی‌ها همواره مردم بلوچ را به قتل می‌رسانند و کشور پاکستان با اینکه میداند از جنایت جریان دارد اما در مقابل ان سکوت می‌کند.

آقای بلوچ گفت: در بلوچستان هر روز ده‌ها طفل و زن توسط پاکستان به قتل می‌رسد اما حقوق بشر در مقابل این جنایت ساکت است و هیچ عکس العمل نشان نمی‌دهد.

رئیس شورای قوم بلوچ گفت: در افغانستان حدود 4 میلیون بلوچ زندگی می‌کنند اما حکومت در 16 سال اخیر هیچ گونه توجه به قوم بلوچ نکرده است.

از سوی دیگر عبدالستار پوردل عضو شورای قوم بلوچ گفت: امروز شورای قوم بلوچ از 13 نوامبر تجلیل میکند که در این روز در سال 1839 یک تن از فرماندهان قوم بلوچ همراه 400 تن از افراد خود در مقابل دشمنان استعمار افغانستان ایستادگی کردند و شهید شدند بنا بر این همه ساله از این روز در بین قوم بلوچ تجلیل می شود.

آقای پوردل گفت: بلوچ‌ها همواره مورد ظلم کشورهای ایران و پاکستان قرار داشته اند و ایرانی‌ها بلوچ‌ها را با تناب دار از بین میبرند و پاکستانی‌ها با جنگ که جامعه جهانی و نهادهای مدافع حقوق بشر در مقابل این بی عدالتی ساکت اند.

این مقام بلوچ گفت: قوم بلوچ نیز همانند دیگر اقوام افغانستان در یک جنگ اعلام ناشده قرار دارد و این قوم صلح و آرامی را در کشور میخواهند نه جنگ و ناامنی را.

پوردل تاکید کرد: در یک سال اخیر که فشار جامعه جهانی بالای پاکستان افزایش یافته است، سازمان استخبارات پاکستان یا ای اس آ  زنان و اطفال قوم بلوچ را در اسارت خود می گیرند و به قتل میرسانند.

در همین حال سلیمان لایق وزیر سابق سرحدات افغانستان گفت: در افغانستان بدون آزادی بلوچستان امنیت تامین نمی شود و باید در قدم نخست باید در خاک بلوچستان امنیت تامین شود بعد از ان افغانستان و منطقه امن خواهد شد.

به گفته لایق در بین قوم بلوچ کسانی هستند که به منافع استخبارات منطقه کار می‌کنند و به خاک و ملت خود مرتکب خیانت میشوند که باید جلو این افراد گرفته شوند. او افزود: بلوچ‌ها باید صدا خود را بلند کنند و در مقابل نابسامانی که از سوی کشورهای همسایه بالای این مردم تحمیل میشوند ایستادگی کنند و از حقوق خودشان دفاع کنند.

لایق بیان داشت: خاک بلوچستان سرشار از منابع طبیعی است و 80 درصد منابع طبیعی پاکستان از این خاک تامین میشود و 40 درصد خاک پاکستان را نیز ایالت بلوچستان شکل میدهد.

به گفته شورای قوم بلوچ جمعیت این قوم حدود 40 میلیون است.

شورای قوم بلوچ خواستار پایان ظلم علیه این قوم شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد