ضعف-مدیریت-رهبران-سیاسی-باعث-عدم-توزیع-شناسنامه-های-برقی-شده-است

از آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی حدود پنچ سال می گذرد اما ضعف مدیریت سران حکومت قبلی و فعلی باعث عدم توزیع و حتی مدتی هم سبب متوقف شدن این پروسه گردید.

همایون محتاط رئیس عمومی شناسنامه های برقی و ثبت احوال نفوس کشور در  گفتگوی اختصاصی با افغان نیوز گفت: رهبران حکومت های گذشته و حال با مداخله در امور توزیع شناسنامه ها و عملکردهای این پروسه بارها باعث متوقف شدن توزیع این شناسنامه ها شده و نگذاشته اند این روند طبق برنامه های این ریاست دنبال شود.

محتاط تصریح می کند با وجود این که عزم و اراده سیاسی در این خصوص وجود دارد اما اختلافات سیاسی و تضاد ها میان مردم و حکومت باعث شده تا دولت نتواند این پروسه را به  درستی مدیریت کرده بنا سبب ایجاد اختلال در  کار صدور شناسنامه ها شده است.

رئیس عمومی شناسنامه های الکترونیکی اظهار  داشت:  موضوع ملیت یکی از چالش های موجود در راستای توزیع این شناسنامه ها بود که بلاخره بعد از درج 14 قوم که در قانون اساسی کشور نیز تصریح یافته ؛این چالش برطرف گردیده است.

او همچنان خاطر نشان ساخت هیچ کس از حق مسلم خود محروم نخواهد شد و هر شخص با ملیت خودش شناسنامه دریافت خواهد نمود.

آقای محتاط علاوه کرد 23 اسد ماه آینده از سوی رئیس جمهور برای ریاست توزیع شناسنامه ضرب العجل تعیین گردیده است که کار توزیع این شناسنامه ها آغاز گردد.

همایون محتاط افزود:" ما از سه ماه به این سو آمادگی های لازم در چندین ناحیه کابل آغاز نموده و اداراتی چون وزارت مخابرات و شرکت جی تی آر با این ریاست همکاری خواهند نمود."

رئیس اداره عموی شناسنامه های برقی و ثبت احوال نفوس اضافه کرد : نمایندگی ها برای توزیع شناسنامه های برقی در چهار ناحیه قلعه فتح الله، کارته 4، کارته پروان و ارزان قیمت فعالیت خواهند داشت.

او زمان توزیع شناسنامه ها را یکی از محرمات این اداره دانسته از ابراز آن خودداری نموده و می گوید که نمی تواند دیگر بر اعتبار این ریاست صدمه بزند.

آقای محتاط  یادآور می شود رهبران سیاسی چندین بار زمان توزیع شناسنامه ها را تعیین و دوباره لغو کرده اند که این کار بر اعتبار و آبروی این اداره لطمه بزرگی وارد نموده است.

 او دلیل خودداری از زمان توزیع تذکره های الکترونیکی را اینگونه توجیح نموده ،می گوید: هر زمانی که ازجانب رئیس جمهور دستور  اجرای این فرایند صادر گردد مردم ازطریق رسانه ها اطلاع حاصل نموده، برای دریافت شناسنامه ها اقدام خواهند نمود پس نیازی نیست هر باراین اداره را در عدم توزیع مقصر بدانیم.

رئیس اداره شناسنامه های برقی در ارتباط به آمار اضافی مصرف ها در این زمینه چیزی نگفته و تاکید می نماید که این آمار به دست کسانی که مسئولیت دارند بدانند قرار خواهد گرفت نه کس دیگری.

این درحالی است که شماری از نمایندگان مجلس نیز از به هدر رفتن هزینه ها در این اداره انتقاد کرده می گویند که باید بررسی شود این هزینه ها چه مقدار و برای چه به مصرف رسیده است.

شاه گل رضایی نماینده مردم غزنی در مجلس با ابراز این مطلب تاکید می نماید که اداره شناسنامه های برقی و ثبت احوال نفوس در این زمینه حساب دهی نمایند تا شفافیت و ادعا های مسئولان ثابت شود در غیر آن مردم اطمینان نخواهند نمود که این اداره کارشان را به درستی دنبال می کنند.

ضعف مدیریت رهبران سیاسی باعث عدم توزیع شناسنامه های برقی شده است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد