عالمان-دینی-دست-به-دامن-طالبان-زدند

عالمان دینی پس از دو روز مشوره دربارۀ چگونگی تأمین صلح در کشور، قطعنامه ای را صادر کردند که در آن از طالبان خواسته شده تا به گفتگو های صلح بین الافغانی حاضر شوند و هر خواست و تقاضایی که دارند، در میز گفتگو مطرح کنند.

به گزارش افغان نیوز: علمان دینی که از ۳۴ ولایت افغانستان در کابل تشکیل جلسه دادند، گفتند که طالبان باید گروه هایی را که با تروریستان خارجی مرتبط بوده و در میان آنان رخنه کرده اند، و به ارزش های اسلامی و افغانی ارزش قایل نیستند، از صفوف شان بیرون کنند .

خواست دیگر علما این است طالبان باید در گفتگوهای صلح، گروهی از علمای دین را به شورای عالی صلح افغانستان معرفی کنند.

مولوی عطاالله فیضانی، یک عالم دین که در نشست علمای أفغانستان اشتراک ورزیده بود، در سخنانش گفت که طالبان باید "به احترام آرزوی صلح مردم افغانستان، به گفتگو های بین الافغانی حاضر شوند و هرگونه خواست و تقاضایی را که دارند، در میز گفتگو ها مطرح کنند و در همه بخش ها؛ ازجنگ، حملات انتحاری و از کشتن غیرنظامیان به گونۀ جدی خودداری کنند."

در این قطعنامه از جامعه جهانی نیز خواسته شده که برای تامین صلح و ثبات در این کشور صادقانه تلاش کنند و کشور های همسایه باید از مداخله شان در مسایل افغانستان دست بکشند، اما از آنان خواستند که برای تامین صلح و ثبات افغانستان همکاری کنند.

شورای عالی صلح افغانستان قبل از این گفته بود که این نهاد روی ایجاد دفتر مخالفین مسلح، خروج نیروهای خارجی، اصلاحات، آزادی زندانیان آنها و خارج کردن اسامی شان از فهرست سیاه، با مخالفین آمادۀ گفتگو است.

محمداکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در نخستین روز کنفرانس دو روزۀ علمای دینی گفت که مخالفان مسلح هر خواستی که دارند، شورای عالی صلح متعهد به زمینه‌سازی و میانجیگری در آن رابطه است.

آقای خپلواک تأکید کرد "ما می‌گوییم که صلح با عزت می‌خواهیم، ما تسلیمی نمی‌خواهیم، ولی ما می‌گویم برای آغاز مذاکرات هیچ قید و شرطی نداریم، آنها هر موضوعی که دارند، از طریق گفتگو مطرح سازند".

از سوی دیگر، محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفت که در حال حاضر، تلاش‌های جدی و امیدوارکننده برای آغاز مذاکرات رسمی صلح با مخالفین مسلح جریان دارد.

عالمان دینی دست به دامن طالبان زدند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد