غنی-صلاحیت-برکناری-نور-را-ندارد

رئیس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر می‌گوید: حکومت وحدت ملی در حال حاضر هیچ گونه مشروعیت نداشته و رئیس جمهور غنی صلاحیت برکناری عطا محمد نور را ندارد.

به گزارش افغان نیوز: نعبم نظری، رئیس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در گفتگو ویژه با خبرگزاری افغان نیوز گفت: حکومت افغانستان در حال حاضر در بدترین حالت خود قرار دارد و هر روز جنجال بین سیاسیون بیشتر می شود.

آقای نظری گفت: حکومت وحدت ملی مشروعیت مردمی ندارد، تنها مشروعیت دوساله از سوی جامعه جهانی داشت که این هم یک سال قبل خلاص شد.

این فعال مدنی بیان داشت: تعهد حکومت به جامعه جهانی این بود که زمینه لوی جرگه را در دو سال نخست کاری حکومت فراهم کند تا نمایندگان مردم از این طریق به حکومت وحدت ملی مشروعیت دهند اما چنین نشد و در حال حاضر حکومت نه مشروعیت مردمی دارد و نه مشروعیت جهانی.

او تاکید کرد: در اطراف رئیس جمهور افغانستان کسانی هستند که مشوره نادرست به وی میدهند و باعث ایجاد بعضی مشکلات نیز می شود.

نظری گفت: بین سران حکومت وحدت ملی هنوز هم پذیری وجود ندارد و سران حکومت در تلاش حذف افراد هم دیگر اند که این به نفع کشور نیست و وضعیت را به بحران مواجه می کند.

به گفته نظری: جنجال های داخلی می توانند سبب حضور استخبارات منطقه و جهانی را به همراه داشته باشد. اگر افغانستان تبدیل به میدان رقابت های استخباراتی شود و ضعیت امنیتی خراب تر خواهد شد.

نظری در رابطه به برکناری عطا محمد نور والی بلخ گفت: رئیس جمهور صلاحیت برکناری استاد عطا را ندارد چرا که حکومت وحدت ملی یک حکومت توافقی است و نور نیز نماینده یکی  از تیم های حاضر در قدرت است.

این فعال جامعه مدنی از سیاست مداران کشور خواست که وضعیت حساس افغانستان را درک کنند و تنش را در کشور بیشتر از این دامن نزنند و زمینه حضور استخبارات منطقه و جهانی را در این خاک فراهم نکنند. به گفته نظری، افرادی در ترکیب حکومت حضور دارند که دارای دیدگاه تنگ قومی اند و هر روز مسئله قومی را دامن میزنند. رئیس جمهور و رئیس اجراییه باید جلوی این افراد را بگیرند.

از سوی دیگر محمد اگل مجاهد اگاه سیاسی گفت: تقرر و برکناری از صلاحیت رئیس جمهور است و این صلاحیت را قانون به فرد درجه یک کشور داده است و هیچ کس گفته نمیتواند که رئیس جمهور صلاحیت برکناری یک مامور دولت را ندارد.

به گفته مجاهد تقرر و تبدیل یک مامور حکومت یک امر عادی است و نباید این مسله حساسیت برانگیز شود و برکناری عطا محمد نور نیز نباید تبدیل به یک جنجال کلان ملی شود.

این آگاه سیاسی تاکید کرد: عطا محمد نور چندی قبل با رئیس جمهور توافق کرده بود که چهار وزیر از حزب جمعیت در ترکیب حکومت حضور داشته باشند و هشت سفیر نیز از این حزب معرفی گردد که رئیس جمهور به تعهد خود عمل کرد.

شماری از باشندگان شمال افغانستان در روزهای اخیر نگران این اند که اگر استاد عطا از سمت ولایت بلخ برکنار شود، شمال افغانستان به دست مخالفین دولت سقوط می کند اما این آگاه نظامی می گوید که برکناری استاد عطا هیچ ربط به افزایش ناامنی شمال ندارد.

 

غنی صلاحیت برکناری نور را ندارد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد