قانون-محصول-درصدی-خدمات-مخابراتی-لغو-شد

مجلس نمایندگان گرفتن محصول ده درصد مالیه از خدمات مخابراتی را لغو کرد.

به گزارش افغان نیوز: نمایندگان مجلس در نشست امروز خود با اکثریت آرا، گرفتن محصول ده درصد مالیه از خدمات مخابراتی را لغو کرد.

این قانون که از دو ماه پیش در دستور کار مجلس قرار داشت به دلیل عدم ایجاد سیستم "بلیم" یا جمع آوری محصول خدمات مخابراتی توسط وزارت مخابرات و وزارت مالیه، سرانجام لغو شد.

قیس حسن رییس کمیسیون مخابرات و مواصلات مجلس هنگام ارائه این طرح به تالار عمومی گفت که براساس قانون یاد شده وزارت مخابرات و وزارت مالیه موظف شده بودند که برای شفافیت در جمع آوری محصول خدمات مخابراتی از کریدیت کارت‌ها، سیستم "بلیم" را در مدت شش ماه ایجاد کنند؛ اما با گذشته دو سال قادر به این کار نشده اند و بناً شفافیت در جمع آوری این محصول وجود ندارد.

آقای حسن که در نشست امروز چهارشنبه (19میزان) مجلس صحبت می‌کرد، از نمایندگان خواست تا زمانیکه سیستم "بلیم" برای جمع آوری محصول خدمات مخابراتی ایجاد نشده، قانون متذکره لغو گردد تا وزارت مخابرات مجبور شود این سیستم را ایجاد کند.

به گفته وی، هم اکنون از 18 تا 20 میلیون سیم کارت برای شهروندان توزیع شده و حد اوسط مصرف روزانه این سیم کارت‌ها اگر 10 افغانی باشد، در دو سال گذشته باید 14 میلیارد افغانی جمع آوری می‌شد؛ اما در این مدت 7 میلیارد افغانی جمع آوری شده و حدود 7 میلیارد افغانی دیگر حیف و میل شده که احتمالاً در جیب افراد و اشخاص رفته است.

رییس کمیسیون مخابرات مجلس گفت که حکومت در جمع آوری محصول خدمات مخابراتی مرتکب نقض دو ماده (دوم و دهم) این قانون شده و پول مردم را به هدر داده است.

او خاطرنشان کرد که با این وجود کمیسیون مخابرات به پیشنهاد برخی نمایندگان، طرح قانون را جهت لغو به تالار عمومی مجلس پیشنهاد می‌کند.

سر انجام رییس مجلس لغو این قانون را به رای گیری گذاشت و با اکثریت آرای نمایندگان مجلس لغو شد.

در نشست عمومی امروز مجلس 117 نماینده حضور داشت که تنها 9 نماینده با لغو این قانون مخالفت کردند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که کمیسیون مواصلات و مخابرات که روی این موضوع تحقیق کرده است، در نشست علنی امروز گفت که حدود ۷ میلیارد افغانی پول جمع آوری شده از ده درصد کریدت گم شده است.

قانون محصول 10 درصدی خدمات مخابراتی لغو شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد