مبارزه-با-ویروس-فلج-اطفال-آغاز-می-شود

به گفتۀ وزارت صحت عامه؛ اضافه از شش میلیون کودک زیر پنج سال در ولسوالی‌های ۲۱ ولایت که در معرض خطر جدی ویروس پولیو یا فلج اطفال قرار دارند، واکسین خواهند شد.

به گزارش افغان نیوز: فلج اطفال یا پولیومیلیت (یا به اختصار پولیو) یک بیماری ویروسی به شدت واگیردار است که عمدتا کودکان کم‌سن را مبتلا می‌کند.

این ویروس از طریق انتشار شخص به شخصی عمدتا از راه دهانی-مدفوعی و به میزان کمتر از طریق یک حامل مشترک (برای مثال آب یا غذای آلوده) سرایت می‌کند و در روده تکثیر می‌یابد و بعد از انجا به دستگاه عصبی تهاجم می‌کند و باعث فلج می‌شود.

وزارت صحت عامه می‌گوید که پس از ده روز این دومین دور واکسین پولیو است که به صورت فرعی در جریان سال روان میلادی در برخی ولایات افغانستان تطبیق می‌شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان در اعلامیه گفته است "محدوده و فاصله هر دور کمپاین توسط کارشناسان ورزیده و متخصص این بخش طرح می‌گردد که کاملاً بر اساس نیازمندی اطفال در ساحات مشخص می‌باشد. بنابر این هر طفل زیر سن پنج سال باید در هر دور کمپاین واکسین گردد و از دست دادن هر فرصت کوچک، می‌تواند اطفال را در خطر مصابیت پولیو قرار دهد".

دومین دور تطبیق واکسین پولیو در حالی به روز دوشنبه در افغانستان آغاز شده است که در یک‌ونیم ماه گذشته، سه واقعۀ مثبت پولیو در کندهار و ننگرهار ثبت شده است.

این دو ولایت با پاکستان هم‌مرز است و وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که با افزایش تردد مردم در مناطق مختلف افغانستان و رفت‌وبرگشت به پاکستان، خطر جدی را برای اطفال متوجه ساخته است.

وزارت صحت افغانستان تأکید می‌کند که مجموعاً ۹ کمپاین فرعی و سرتاسری در سال روان میلادی به منظور متوقف کردن پولیو در این کشور در نظر گرفته شده است.

هنوز هم افغانستان در جملۀ سه کشوری قرار دارد که ویروس پولیو در آنها محو نشده است.

مبارزه با ویروس فلج اطفال آغاز می شود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد