معادلات-تجاری-افغانستان-و-روسیه-افزایش-پیدا-می-کند

مسئولان اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گویند: در حال حاضر افغانستان سالانه ۲۰۰ میلیون دالر معادلات تجاری با کشور روسیه دارد و و این مقدار در سال‌های آینده افزایش پیدا می کند.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز: خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع کشور امروز (دو شنبه 8 عقرب) در کنفرانس مشترک بین اتاق تجارت افغانستان و روسیه در کابل گفت: افغانستان و روسیه در حال حاضر سالانه 200 میلیون دالر معادلات تجاری دارند و این مقدار در سال‌های آینده افزایش پیدا میکند.

آقای الکوزی بیان داشت: افغانستان بهترین زمینه برای حضور سرمایه گذاران  روسیه است و این سرمایه گذاران می‌توانند در بخش های مختلف در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

معاون اتاق گفت: روسیه تجربه خوب در ساخت و ساز افغانستان دارد و سرمایه گذاران روسیه می توانند از این تجربیات استفاده کرده و در این کشور سرمایه گذاری کنند.

الکوزی گفت: افغانستان از طریق خط آهن با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان وصل است که اگر این خط با کشور روسیه وصل شود معادلات تجاری افزایش چشم گیر می‌کند.

به گفته الکوزی: کشورهای همسایه افغانستان به حدی مشکلات سد راه تاجران افغانستان ایجاد کردند که دولت افغانستان مجبور شد تا به دنبال راه بدیل باشد که اکنون چندین راه تجارت برای معادلات تجارتی برای صادرات و واردات فراهم است. او افزود: کشورهای همسایه افغانستان تمام قوانین ترانزیتی را نقض کرده اند.

به گفته معاون اتاق تجارت افغانستان سالانه ظرفیت صادرات دو میلیون تن میوه تازه را دارد که اکنون حدود 300 تن این میوه صادر میشود و یک میلیون و 700 تن ان به دلیل نبود بازار صادر نمی شود. الکوزی افزود: میوه تازه افغانستان در کشور روسیه متقاضی دارد و باید زمینه صادرات ان فراهم شود.

الکوزی خواستار ایجاد اتاق تجاری مشترک روسیه – افغانستان در کابل شد که تا تاجران افغانی و روسی بتوانند به راحتی معادلات تجاری خود را انجام دهند. الکوزی گفت: افغانستان در گذشته 90 درصد معادلات تجاری خود را از کشور روسیه انجام میداد اما در این رقم در سال های اخیر کاهش نموده است.

از سوی دیگر دمتری انتنوف رئیس هیئت مدیره اتاق تجارت روسیه گفت: تاجران ورسی تلاش میکنند تا روابط تجاری خود را با افغانستان افزایش دهند و در حال حاضر روابط تجاری بین این دو کشور بسیار کم است.

انتنوف گفت: امروز 20 تاجر از 20 شرکت تجارتی روسیه به کابل آمده تا با تاجران افغانستان گفتگو و روی افزایش روابط تجاری گفتگو کنند. او افزود: قرارداد بین عزیز بانگ و یک بانگ روسی امضاء میشود که تمام مشکلات تاجران در زمینه انتقالات پول حل خواهد شد.

عتیق الله نصرت رئیس اتاق تجارت و صنایع گفت: تاجران افغانستان مشکلات ویزا به کشور روسیه دارند که این مشکلات باید حل گردد. او افزود: دولت افغانستان تمام مشکلات که در سال های گذشته سد راه سرمایه گذاری بود برداشته است و در حال حاضر هیچ تفاوت بین سرمایه گذار داخلی و خارجی وجود ندارد.

نصرت بیان داشت: افغانستان ظرفیت تولید 23 هزار مگاوات برق را دارد که نیاز افغانستان سه هزار میگاوات برق است.

افغانستان در گذشته تنها از کشور پاکستان صادرات و واردات داشت که اکنون چندین راه بدیل برای برای صادارت و واردات وجود دارد که یکی از این راه ها از کشورهای آسیایی مرکزی به روسیه است.

 

معادلات تجاری افغانستان و روسیه افزایش پیدا می کند

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد