هویت-زنان-افغان،زیرنام-غیرت-مردان-پنهان-است

شماری از دختران در تلاش اند که هویت زنان افغان را از طریق فضای مجازی فیسبوک به انان برگردانند، هویتی که سال‌ها پنهان است و مردان افغانستان به دلیل غیرت از یاد کردن ان در جامعه شرم دارند.

 تهمینه رشیق یک تن از این دختران که برای هویت بخشیدن زنان افغان تلاش می‌کند در گفتگوی ویژه به خبرگزاری افغان نیوز گفت: در افغانستان زنان برخلاف انسانیت و دین مبین اسلامی از هویت خود محروم اند و با اسم‌های "مادر احمد یا محمود، خواهر فلانی، زن فلانی یا خاله و غیره فلانی" یاد میشوند و مردان از اسم بردن زنان خود در جامعه شرم دارند و یاد کردن اسم زنان را شرم میدانند.

تهمینه گفت: تعداد صدها دختر از طریق فضا مجازی فیسبوک کمپاین تحت نام " اسم من کجاست" راه اندازی کرده اند که رهبری این کمپاین را 9دختر از ولایت‌های مختلف کشور به دوش دارند.

خانم رشیق افزود: فرهنگ ناپسند حاکم در جامعه افغانستان سبب شده است که زنان از هویت خود محروم باشند و این درحالیست که دین مبین اسلام و قوانین نافذه کشور هیچ محدودیت مبنی بر یاد کردن اسم انان در جامعه ندارند.

زنان در افغانستان بیشتر از 50 درصد جمعیت کشور را شکل می‌دهند و در سال‌های متمادی حضور زنان در مجامع سیاسی و اجتماعی بسیار ناچیز بوده است و امید بر این بود که بعد از سقوط حکومت طالبان حضور زنان نیز در جامعه افغانستان پر رنگ شود اما دیده میشود که فرهنگ خود ساخته  و ناپسند مردم افغانستان مانع یاد شدن هویت زنان میگردد.

 تهمینه 19 ساله می‌گوید: اگر یاد کردن زنان به اسم شان شرم و خلاف دین مبین اسلام است، پس چرا خدیجه و عایشه همسران پیامبر اسلام و دختر پیامبر اسلام فاطمه به اسم خودش یاد شده است.

او افزود: فرهنگ حاکم که مردان افغانستان از ان پیروی می‌کند و یاد کردن اسم زنان را در جامعه شرم میداند ساخته و پرداخته خود این مردم است نه دین اسلام. این دختر جوان گفت: زنان همانند مردان انسان شمرده نمیشوند.

حذف هویت زنان یک نوع خشونت است و اگر قرار باشد که اسم از زنان در جامعه برده نشود پس چرا اسم بالای زنان گذاشته میشوند.

تهمینه بیان داشت:"ما تلاش می‌کنیم که در افغانستان فرهنگ سازی کنیم و هویت زنان باید به انان داده شود و هستند زنانی که خودشان درحق شان ظلم می‌کنند و هویت خود را پنهان می‌کنند و این عمل خود را افتخار قلمداد می‌کنند که باید این فرهنگ غلط از بین برده شود".

رولا غنی بانو اول کشور نیز مورد خشونت قرار گرفته است

تهمینه رشیق فعال حقوق زن می‌گوید: بانو اول کشور نیز مورد خشونت همسر خود قرار گرفته است و در نخستین روزهای آغازین کاری رئیس جمهور غنی اسم رولا غنی به بی بی گل تغییر کرد و این عمل رئیس جمهور نشان دهنده خشونت علیه زن است.

این دختر جوان بیان میکند: وزارت امور زنان زمینه ساز تبعیض است و در مدت 16 سال گذشته هیچ کار برای زنان کشور نکرده است و اگر کدام کار صورت گرفته است نیز برای این بوده که کشورهای جهانی را به قانع سازد تا انان به افغانستان کمک کنند.

خانم رشیق از فقر جنسی در افغانستان می‌گوید: در کشور فقر جنسی بیداد می‌کند و همین فقر جنسی سبب شده است که بسیار از زنان در ادارات دولتی مورد سوء استفاده جنسی قرار گیرند و اگر زنان تن به سوء استفاده جنسی ندهند از کار به بهانه‌های مختلف اخراج میشوند.

به گفته‌ی این بانو جوان نظامی عدلی و قضای نیز هیچ درد از دردهای بانوان را کاهش نمی‌دهد که هیچ بلکه افزایش می‌دهد و خود این اداره با زنان خشونت می‌کند.

تهمینه بیان می‌کند:"اگر من یک روز مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرم، صدا خود را بلند میکنم و اگر از دیگر راه‌ها صدا من به گوش کس نرسد از طریق فضای مجازی و به تمام نهادهای دیگر صدا خود را میرسانم".

از سوی دیگر آمنه محسنی می‌گوید: زمانی که بالای یک نفر اسم گذاشته میشود برای شناسایی ان است و در افغانستان زنان از اسم خود محروم اند و این جفا به حق زنان است.

خانم محسنی بیان می‌کند: اگر اسم گرفتن زنان شرم و خلاف شریعت اسلامی است پس چرا در همه کتاب‌ها اسم دختر و همسر پیامبر برده میشود.

به گفته بانو محسنی، خانواده‌ها باید تلاش کنند تا اسم بالای فرزند دختر خود میگذارند به ان اسم صدا کند و نگویند که مادر فلانی یا دختر فعلانی.

کمپاین "نامم کجاست" توسط بانوان فعال برای مدت کمتراز یک ماه میشود در کشور راه اندازی شده است و این فعالان حقوق زن تاکید دارند که فعالیت خود را تا سالهای طولانی ادامه میدهند.

 

 

هویت زنان افغان،زیرنام غیرت مردان پنهان است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد