واردات-مرغ-از-ایران-و-پاکستان-متوقف-می-شود

وزارت زراعت افغانستان به دلیل شیوع بیماری آنفولانزا در ولایت‌های خوست، هرات، پکتیا و کابل دستور داده تا واردات مرغ از ایران و پاکستان به طور موقت متوقف شود.

به گزارش افغان نیوز: پس از شیوع بیماری آنفولانزا در ولایت‌های خوست، هرات و پکتیا اکنون اما رسانه‌ها از سرایت این بیماری در شماری از فارم‌های مرغ‌داری در منطقه کمپنی کابل خبر داده اند.

در پی نشر خبرهای شیوع این بیماری، وزارت زراعت افغانستان حدود یک صد و پنجاه هزار مرغ را در ولایت‌هایی که گمان اشاعه این بیماری در آن‌ها می‌رفت، از بین برده و دفن کرده‌ است.

در همین حال وزارت زراعت افغانستان دستور داده تا واردات مرغ از ایران و پاکستان به طور موقت متوقف شود.

عامل انتشار این بیماری، مهاجرت پرندگان مهاجر از جنوب به شمال خوانده شده است. با توجه به نزدیک شدن فصل بهار، پرندگان مهاجر به‌طور معمول از مناطق جنوبی به سمت شمال پرواز می کنند، به همین دلیل در مسیر راه شان تا رسیدن به مناطق شمالی کره‌ی زمین، برخی بیماری‌ها را نیز منتقل می کنند که یکی از آن‌ها آنفولانزای مرغی است.

بیماری آنفولانزای مرغی یک بیماری ساری است که از پرندگان به پرندگان و از طریق آن به انسان سرایت می‌کند. از علایم این بیماری می‌توان به بی اشتهایی، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی، اسهال سفید و سبز، کاهش در تولید تخم مرغ، تیر‌گی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمرد‌گی شدید پرندگان، آبریزی از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر آن‌ها است.

واردات مرغ از ایران و پاکستان متوقف می شود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد