وزارت-صحت-عامه-از-مصاب-بودن-حدود-هزار-تن-به-ویروس-هیپاتیت-خبر-می‌دهد

مسئولان وزارت صحت عامه ازاحتمال مبتلا بودن حدود ۱۵۰ هزار تن از شهروان کشور به مرض هیپاتیت یا زردی سیاه خبر می‌دهند و می‌گویند: این بیماری بیشتر از طریق استفاده مکرر پیچکاری در میان افراد معتاد به وجود می‌آید.

به گزارش خبرگزاری افغان نیوز مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند: اگر تدابیر جدی برای جلوگیری از این مرض  صورت نگیرد، این بیماری افزایش می‌یابد.

مرض هیپاتیت یا زردی سیاه، نوع بیماری ساری و مهلک است که پس از تخریب جگر باعث مرگ انسان می‌شود و این بیماری بیشتر از طریق استفاده مکرر پیچکاری در میان افراد معتاد به وجود می‌آید.

سازمان صحی جهان به منظور وقایه و جلوگیری از شیوع این بیماری، ٢٨ جولای را به نام روز جهانی هیپاتیت یا زردی سیاه، نامگذاری نموده تا کشورها را متوجه مسوولیت و تعهدات شان نسبت به این موضوع گرداند.

داکتر فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه که امروز در مراسم تجلیل از روز جهانی هیپاتیت صحبت می‌کرد، گفت هیپاتیت ویروسی منحیث یک مشکل عام یا اپیدیمی خاموش تلقی می‌گردد که اعراض و علایم آن تا سال ها بروز نمی کند.

موصوف افزود که از روز جهانی هیپاتیت تحت شعار "هیپاتیت را مهار نمایید"  در حالی تجلیل به عمل می آید که پیش بینی می شود حدود ١٥٠ هزار تن در کشور مصاب به این ویروس باشند که از سال گذشته تا به حال ٣٦ هزار مصاب در وزارت صحت عامه ثبت شده است.

وی علاوه کرد": ارقام جهانی نشان می دهد که تا آخر سال ٢٠١٥ حدود ٣٢٥ ميليون تن در سرتاسر جهان مصاب به هیپاتیت ویروسی مزمن بی "زردی سیاه) و سی (زردی سفید" می باشند."

بر پایه معلومات معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، آمار سازمان صحی در اواخر ٢٠١٥ نشان می دهد که ٣٢٥ میلیون تن مصاب به این بیماری می باشند که حدود ٢٥٧ ميليون از انتان مزمن هیپاتیت بی (B) و ٧١ میلیون تن از  از انتان مزمن هیپاتیت سی (C) رنج می‌برند.

به گفته پیکان، سطح پوشش خدمات تشخیصی، وقایه و تداوی در برابر این بیماری در جهان در پائین ترین سطح "حدود هفت درصد" می باشد که نیاز به بلندبردن عرضه خدمات و توجه جهانی دارد، چون سالانه ١،٤ ميليون تن از اثر این بیماری جان های شان را از دست می دهند.

وی گفت: رسیدن به اهداف انکشاف پایدار که ٩٠ درصد افراد مصاب به بیماری هیپاتیت و تسهیلات تشخیصی و دسترسی ٨٠ درصدی تداوی موثر تا سال ٢٠٣٠ یک خواب است، اما در صورتی که راهکار درست و تعهدات بین المللی وجود داشته باشد، ممکن خواهد گردید.

موصوف افزود که وزارت صحت عامه خدمات آزمایش و مشوره دهی هیپاتیت را در ١١ ولايت کشور و مراکز متعدد فراهم نموده و قرار است تا اخیر سال روان ده هزار واکسین هیپاتیت زرقی برای معتادین مواد مخدر تزریق شود.

به گفته او، در حال حاضر برای ٧٠ درصد کودکان واکسین هیپاتیت بی "زردی سیاه" فراهم می باشد و تلاش صورت می گیرد تا عرضه آن افزایش یابد.

در پیام داکتر پیپر کورن نماینده سازمان صحى جهان برای افغانستان که توسط محمد رضا علودالم مسوول مسلکی ملی این سازمان به خوانش گرفته شد، آمده است هیپاتیت یک بیماری مهلک و کشنده است و باید در مورد اضرار آن به مردم آگاهی داده شود، تا آنان اقدام به وقایه نمایند.

همچنان در پیام تصریح شده است، با آن که در راستای وقایه بیماری زردی سیاه کارهای صورت گرفته، اما این فعالیت ها کافی نمی ¬باشد و باید گسترش داده شود، زیرا مرگ و میر ناشی از هیپاتیت بی در حال افزایش است.

در این پیام تذکر رفته است که بالاترین میزان شیوع هیپاتیت سی در هرات و هیپاتیت بی در کابل در بین مهاجرین و استفاده کننده گان مواد مخدر گزارش شده است.

منبع گفته است که سازمان صحی جهان متعهد است تا وزارت صحت عامه و همکاران خویش را برای مبارزه با این بیماری حمایت کند.

وزارت صحت عامه از مصاب بودن حدود 150 هزار تن به ویروس هیپاتیت خبر می‌دهد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد