وضعیت-کمیسیون-انتخابات-نگران-کننده-است

نمایندگان مجلس از وضعیت موجود در کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که با این وضعیت کمیسیون، مردم دیگر بالای روند انتخابات اعتماد نخواهند کرد.

به گزارش افغان نیوز: نمایندگان مجلس می‌گویند که باید به وضعیت درونی کمیسیون انتخابات توجه شود. به گفته آنان، اصلاحات انجام شده در روند انتخابات قناعت بخش نیست.

نذیر احمد احمدزی، معاون دوم مجلس نمایندگان که در نشست روز شنبه (2 جدی) این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: "برگزاری انتخابات شفاف بر اساس طرزالعمل کنونی کمیسیون انتخابات و شناسنامه‌های ورقی ناممکن نیست".

آقای احمدزی تاکید ورزید که حکومت به هرشکل ممکن باید مسوولیت خود را ادا کرده و انتخابات شفاف برگزار کند.

شکیبا هاشمی یک عضو مجلس گفت که دولت برای آوردن اصلاحات در کمیسیون انتخابات و روند انتخابات جدی عمل کند، در غیر آن فرصت چندانی باقی نمانده است.

خانم هاشمی افزود، اگر انتخابات شفاف و عادلانه برگزار نشود و اصلاحات لازم در کمیسیون انتخابات به وجود نیاید، برگزاری هرگونه انتخابات جفا در حق مردم افغانستان خواهد بود.

او همچنین یاد آور شد که دولت ابتدا باید موضوع فساد اداری در کمیسیون انتخابات را بررسی کرده و روسای ولایتی کمیسیون انتخابات برکنار شود.

به گفته او، شماری از افراد به دلیل فساد در کمیسیون های ولایتی انتخابات، در صف هستند تا براساس معامله در انتخابات آینده موفق به راهیابی به مجلس شوند.

فکوری بهشتی دیگر عضو مجلس نیز خاطر نشان کرد که به روند اصلاحات در کمیسیون انتخابات توجه نشود، انتخابات آینده شفاف نخواهد بود.

آقای بهشتی افوزود، اگر انتخابات آینده پر از تقلب برگزار شود، مردم به پای صندوق های رای نخواهند رفت و انتخابات آینده آخرین انتخابات در کشور خواهد بود.

نگرانی ها در حالی مطرح می شود که اخیراً کمیسیون انتخابات گفته است که انتخابات آینده براساس شناسنامه های ورقی برگزار خواهد شد.

همچنین، گزارش های از کمیسیون انتخابات درز کرده است که اکثر رییسان ولایتی این کمیسیون بر اساس واسطه، زور و فساد مقرر شده اند.

براساس تقویم اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، شانزدهم سرطان سال آینده انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار خواهد شد.

وضعیت کمیسیون انتخابات نگران کننده است

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد