چین-شرکت-های-خصوصی-معادن-و-ملی-نفت-را-تشویق-به-سرمایه-گذاری-درافغانستان-کرد

دولت چین شرکت های خصوصی معادن و ملی نفت را تشویق میکند تا درافغانستان سرمایه گذاری کنند.و با افغانستان درچهارزمینه درساخت و ساز "یک کمر بند و یک راه" همکاری کند.

یائوجینگ سفیرجمهوری خلق چین مقیم کابل دریک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری افغان نیوزگفت؛ افغانستان وچین همیشه روابط دوستانه داشتند و به همین دلیل کشورش درسال‌های اخیر، افغانستان را در بخش‌های مختلف کمک کرده است.

در سال 2002 جمهوری خلق چین همه بدهی دولت افغانستان را بخشید و کمکی به مبلغ 3.6 میلیارد دالرامریکایی را به این کشور اختصاص داد.

سفیر چین در کابل از کمک های کشورش یادآوری کرده و گفت: چین تا کنون چندین پروژه بازسازی را درافغانستان عملی کرده است، که اعمار شفاخانه جمهوریت درکابل، مرکز آموزش زبان چینایی، مهمان خانه دانشگاه کابل، مرکزساینس و تکنولوژی، اعماربخش‌هایی ازکاخ ریاست جمهوری، مرکز ملی کار و بزرگترین پروژه خانه سازی در کابل نمونه هایی از آن می باشد.

او همچنان افزود؛ که کشورش به ارزش ده میلیون ین چینی معادل 1.1 میلیون دالرامریکایی را برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی کمک کرده است.

به گفته‌ی یائو جینگ؛ درروزهای گذشته کمک یک میلیون ینی که معادل 145 هزاردالرآمریکایی می باشد را به آسیب دیدگان حوادث طبیعی درولایت بدخشان تحویل مقامات دولت افغانستان داده اند.

همچنین وی از کمک 50 میلیون ینی که معادل 7میلیون و 200هزاردالرآمریکایی میشود،یادآورشد وگفت، که این کمک ها درسایرعرصه ها به مردم افغانستان ارائه شده است وتاکید نمود؛ که دولت چین همواره آماده کمک به مردم افغانستان می باشد.

نقش چین در رشد تحصیلی افغان ها:

یائو جینگ گفت؛جمهوری خلق چین درقسمت ارتقأ ظرفیت تاکنون یک هزار نفرافغان را در ولایت های مختلف تحت آموزش حرفه‌ی قرارداده است و سالانه 200 بورسیه تحصیلی به دانشجویان داده میشود و زمینه تحصیل انان در کشور چین فراهم میگردد.

او افزود؛چین وامریکا برنامه آموزشی دیپلمات‌های افغان، کارمندان صحی و کارمندان زراعتی را از چندین سال به این سو روی دست گرفته اند و چین در حال راه اندازی پروژه سه جانه (چین، انگلیس و المان) برای برنامه‌ غذایی جهانی، کمیسیون مهاجرت و ...می باشد، تا افغان‌ها را با این پروژه ها یاری رساند.

سفیر چین می‌گوید؛ افغانستان سرشاراز منابع طبیعی است و جمهوری خلق چین از برنامه‌های استراتیژیک حکومت افغانستان برای استخراج معادن استقبال میکندو استخراج معادن میتواند اقتصاد این کشور را زنده سازد.

او افزود؛ دولتش شرکت های خصوصی معادن ونفت چین را تشویق میکند تا درسکتوراستخراج معادن درافغانستان سرمایه گذاری کنند.

یائو جینگ بیان میکند: شرکت‌های چینی نخستین سرمایه گذارانی هستند که در بخش استخراج معادن درافغانستان سرمایه گذاری کرده اند واستخراج معادن افغانستان میتواند سبب توسعه ولایات وافزایش عایدات دولتی شود.

به گفته‌ی یائو جینگ؛ افغانستان و جمهوری خلق چین اکنون همکاری دو جانبه برای استخراج معادن دارند، اما کشورش با همکاری آلمان در تلاش است تا افغان ها را در عرصه استخراج معادن آموزش دهد.

سفیر جمهوری خلق چین بیان داشت؛در آینده کشورش علاقمند است تا افغانستان را در زمینه استخراج معادن تحت چارچوب "یک کمر بند و یک راه" کمک کند.

به گفته‌ی سفیرجمهوری خلق چین؛ قرارداد مس عینک واستخراج نفت دریای آموازپروژه های مهم اقتصادی هستند، که سرمایه گذاران چینی درآنجا سرمایه گذاری کردند و تا کنون دراختیارآنان قراردارد. وی تاکید کرد؛ استخراج پروژه‌های مس عینک و استخراج نفت دریای آمو برای اقتصاد افغانستان مهم است و میتواند سبب رشد اقتصاد افغانستان گردد.

یائو جینگ افزود؛ وصل شدن خط آهن بین چین وافغانستان میتواند سبب رشد تجارت بین دو کشور گردد وخط آهن بین این دو کشوردرماه سپتامبر 2016 شروع شد که این خط از شهر هایمن چین شروع وبعد ازعبورازکشورهای قزاقستان وازبکستان به بندرحیرتان در ولایت بلخ متصل می شود.

او گفت؛ تاجران افغان و چین برای همکاری تجارتی درگذشته مجبور به پیمودن راه های آبی بودند، که اکنون با ایجاد خط آهن این مشکل برطرف گردیده است.

این خط آهن درمدت 13روزبا پیمودن فاصله‌ی هفت هزارکیلومتر، کالاهای تجارتی را به افغانستان میرساند.

یائو جینگ ابرازداشت؛سود وتاثیرات مثبت راه اندازی خط آهن جمهوری خلق چین به افغانستان تنها به این دو کشورمنوط نمی شود، بلکه بر همه کشورهای منطقه تاثیرگذاراست، اما چین وافغانستان بیشترین سود را ازاین خط کسب می کنند.

برنامه‌های درازمدت جمهوری خلق چین درافغانستان:

سفیر جمهوری خلق چین می‌گوید؛ افغانستان کشوری است که با کشورش روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری دارد و همچنان درمسیر خط ابریشم قرار گرفته است که میتواند بعنوان مرکزاین خط نیز نقش موثری بازی کند و مرکز آسیا را به جنوب و غرب آسیا وصل کند.

یائو جینگ گفت؛ افغانستان و چین یک قرار داد در ماه می سال 2016 امضاء کردند که به اساس این قرارداد مسیر ابریشم ساخته میشود و ایجاد این مسیر میتواند در طولانی مدت برای هردو کشورمفید باشد.

جمهوری خلق چین میخواهد که با افغانستان درچهارزمینه درساخت و ساز "یک کمر بند و یک راه" همکاری کند.

اول: هماهنگی سیاست

این مقام دولت چین بیان داشت؛ که کشورش مایل است همکاری استراتژیک با افغانستان داشته باشد و این کشورازمزییّت جغرافیای خوبی برخورداراست و این امر میتواند سبب توسعه افغانستان و چین درمنطقه شود.

دو: اتصال امکانات

این نماینده دولت چین درکابل گفت؛ در ماه جولای 2016 میلادی پرواز مستقیم از کابل به شهر ارومچی چین شروع شد و در ماه سپتامبر خط آهن بین دو کشور وصل گردید و درحال حاضر دو مسیر ارتباطی بین این دو همسایه وجود دارد با انتقال خط آهن وعبور این خط از چهار کشور ،شبکه فیبر نوری نیز انتقال پیدا میکند.

سوم: تجارت آزادانه

سفیر چین ابراز داشت؛ بر اساس گزارش آمار دفتر مرکزی افغانستان، معادلات تجاری بین افغانستان و جمهوری خلق چین درسال 2015 – 2016 بیشتر از 1.054 میلیارد دالرامریکایی بوده است.

او بیان داشت؛ در سال 2015 - 2016 چین سومین شریک تجاری افغانستان بوده که 97 درصد محصولات مورد نیاز افغانستان را برآورده ساخته است و محصولات کشاورزی افغانستان مانند زعفران را به چین صادر کرده است.

چهار: روابط مردم با مردم

یائو جینگ تاکید کرد؛ دولت چین و مردم این کشور تمایل دارند تا با افغانستان در بخش‌های فرهنگی، تحصیلات، رشد جوانان، زنان و رسانه‌ها روابط دو جانبه داشته باشد و با گذشت هر روز این روابط گسترش پیدا کند.

سفیر جمهوری خلق چین گفت؛ محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان درسفر خود به کشور چین گفته بود که افغانستان را به مرکز ترانزیت آسیا تبدیل میکند که مرکز آسیا را به جنوب و غرب این قاره‌ی بزرگ  وصل میکند.

 او افزود؛ سران حکومت افغانستان به تعهدات خود عمل کنند و راه ابریشم را احیا نمایند و ایجاد این راه نیاز به همکاری مشترک هر دو کشور دارد.

 

 

چین شرکت های خصوصی معادن و ملی نفت را تشویق به سرمایه گذاری درافغانستان کرد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد