کتاب-بگذارید،-کتاب-بردارید

برنامه کتاب های گردشگر پس از گردش در چندین ولایت افغانستان، این بار به ولایت غزنی رسیده است، تا کودکان و جوانان این ولایت را برای مطالعه و کتابخوانی به سوی قفسچه های خود بکشاند.

به گزارش افغان نیوز: بنیاد فرهنگی گردشگر، برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و تشویق جوانان به سوی مطالعه، برنامه کتاب های گردش گر را در ولایت کابل و پس از آن در بلخ، هرات، جوزجان براه انداخته و اکنون برنامه کتاب های گردشگر به ولایت غزنی رسیده است.

کتاب های گردشگر برای سوق دادن شهروندانی که رغبتی چندان برای خریدن و خواندن کتاب ندارند، براه افتاده تا فرهنگ ضعیف مطالعه را شکست داده و راه را برای دانستن و گشایش افق های دانایی هموار سازد.

نصیر احمد احساس، مسؤل کتاب های گردشگر در غزنی فرهنگ کتاب خوانی را ضعیف و کم رنگ پنداشت و ایجاد چنین برنامه هایی را برای افزایش میزان مطالعه و تشویق جوانان به سوی مطالعه مهم و اساسی دانست.

او می گوید:" در آغاز از روی عشق به مطالعه، مجلس هایی را برای مطالعه برگزار می کردیم، که پس از مدتی نسبت به علاقه و ضرورت تعدادی از جوانان برنامه کتاب های گردشگر را با همکاری نهاد گردشگر در شهر کابل آغاز کردیم، که اکنون در پنج شهر بزرگ افغانستان قفسچه هایی برای کتاب های گردشگر داریم.

وی افزود:"اکنون در شهر غزنی قفسچه کتاب های گردشگر را در دانشگاه خاتم النبیین با 80 جلد کتاب در دسترس جوانان و دانشجویان قرار دادیم.

جمعه علی نظری، استاد دانشگاه، مهم ترین عامل توسعه و پیشرفت جامعه را نیروی انسانی متخصص دانست و بیان داشت که تخصص از راه مطالعه و تحصیل بدست می آید، همچنان مطالعه را غذای روح انسان بیان داشته، توجه و علاقه مندی به این غذا را در میان جوانان بسیار کم رنگ خواند.

نظری کتاب های گردشگر را در غزنی استقبال نموده و این برنامه را برای ارتقاء سطح دانش و اندیشه جوانان مهم و ارزشمند خطاب کرد. او همچنان میزان آگاهی و دانش جوانان را بسته به میزان مطالعه آنان دانست و راه رسیدن به کمال را مطالعه دانست.

شاه محمد، دانشجوی رشته علوم سیاسی کتاب های گردشگر را گامی بسوی گسترش فرهنگ کتابخوانی میداند و از اینکه جوانان می توانند بدون هیچ هزینه ای کتابی را از قفسچه بردارند و مطالعه کنند خوش حال است.

نظام آموزشی و دولت افغانستان تا کنون برای ترویج مطالعه برنامه ای مشخص نداشته در حالی که سالانه 50 عنوان کتاب با رویکرد های متفاوت در کشور چاپ و نشر میشوند. اما با آن هم بر اساس آمار های سالانه هر شهروند افغانستانی سالانه به طور میانگین 1 دقیقه مطالعه می کند، در کشوری که هنوز سطح سواد پایین است و فقر نیز بیداد می کند خود یک فاجعه است.

کتاب بگذارید، کتاب بردارید

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد