گفتگوی-کابل-و-اسلام-آباد-بی-نتیجه-پایان-یافت

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که دور دوم گفتگوها میان هیات عالی رتبه کابل و اسلام آباد بدون پیشرفت عملی پایان یافت.

به گزارش افغان نیوز: پس از حملات خونین تروریستی در افغانستان به ویژه در شهر کابل؛ یک هیات از افغانستان به پاکستان سفر کرد.

در راس این هیات ویس احمد برمک، وزیر امور داخله و معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی کشور قرار داشتند.

حکومت افغانستان اعلام کرد که این هیات اسناد و شواهدی که نشان می‌دهد، حملات اخیر تروریستی در افغانستان در پاکستان طرح ریزی و سازماندهی شده اند را با مقام های پاکستانی شریک کرده است.

معصوم استانکزی رییس امنیت ملی نیز پس از بازگشت از پاکستان اظهار داشت که پاکستان حال پذیرفته که حملات ترویستی در افغانستان در این کشور طرح ریزی می‌شوند.

سه روز پس از سفر هیات افغانستان به پاکستان، هیاتی از پاکستان به ریاست خانم تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان، شنبه هفته گذشته (14 دلو) وارد کابل شد و با حکمت خلیل کرزی همتای افغانستانی خود دیدار کرد.

وزارت امور خارجه کشور در اعلامیه ای گفته بود که یک هیات بلند پایه پاکستانی متشکل از مقامات ارشد ملکی و نظامی به ریاست معین وزارت خارجه آن کشور خانم تهمینه جنجوعه روز شنبه به کابل رسید تا با همتایان افغانش حکمت خلیل کرزی روی پلان عمل افغانستان و پاکستان روی صلح و همبستگی (APAPPS) صحبت نمایند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده بود که این پلان عمل مشترک روی همکاری در ساحات مبارزه با دهشت افگنی و کاهش خشونت، ایجاد صلح و آشتی، برگشت مهاجرین و انکشاف مشترک اقتصادی متمرکز می‌باشد.

وزارت امور خارجه گفته بود که این جلسه در یک فضای صمیمانه برگزار گردید و هردو هیأت روی این پلان عمل به پیشرفت های دست یافتند. اما ساحات مهمی وجود دارد تا مورد بحث قرار بگیرد و روی آن توافق شود.همچنین هردو طرف متعهد اند تا مباحثات شان را ادامه داده و روی این پلان عمل  به موافقه برسند.

در همین حال، هیاتی از افغانستان به ریاست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه روز جمعه (20 دلو) به پاکستان سفر کرد و با مقام‌های پاکستانی دیدار کرد.

اما وزارت امور خارجه اعلام کرده که که دور دوم گفتگوها میان هیات عالی رتبه افغانستان و پاکستان در مورد پلان عمل دو کشور بدون پیشرفت عملی پایان یافت.

وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفته که هیات عالی‌رتبه متشکل از مقامات ارشد ملکی و نظامی به ریاست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، به هدف ادامه بحث‌ها، با همتایان پاکستانی شان به ریاست تهمینه جنجوعه ‌معین وزارت امور خارجه آن کشور، پیرامون پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی، به تاریخ ۲۰ و ۲۱ دلو ۱۳۹۶، به اسلام آباد سفر کرد.

وزارت امور خارجه تاکید کرده که هیچ پیشرفتی پیرامون اقدامات مشخص، نتیجه محور و زمان‌بندی شده در پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی، به ویژه در زمینه مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها، صلح و آشتی که اولویت‌های افغانستان را برآورده سازد، صورت نگرفت.

این در حالی است که پیش از این نیز آگاهان امور سیاسی تاکید کرده بودند که سفر مقام‌های افغانستان به پاکستان نتیجه ای نداشته و پاکستان تنها به دنبال فریب افغانستان و جامعه جهانی است.

گفتگوی کابل و اسلام آباد بی نتیجه پایان یافت

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد