گنجینه-های-افغانستان-در-ایالت-گانسوی-چین-به-نمایش-گذاشته-میشود

کشور چین درخواست کرده که گنجینه های افغانستان در ایالت گانسوی آن کشور به نمایش گذاشته شود و این پیشنهاد از سوی کابینه کشور تایید گردید.

به گزارش افغان نیوز: چین به وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد خویش را فرستاده و سرپرست این وزارت تقاضای کشور چین پیرامون تدویر نمایشگاه گنجینه های افغانستان در موزیم (Dunhuang Mangoa Grotto) ایالت گانسوی آن کشور را به جلسه کابینه مطرح کرد.

کابینه این موضوع را تحت شرایط مصؤن امنیتی و تحفظی مورد تصویب قرار داده است.

همچنان کابینه تصریح نموده؛ در صورتیکه سایر کشورها، متقاضی نمایش این آثار گنجینه ها نباشد ، تحت شرایط مصؤن امنیتی و تحفظی بداخل کشور انتقال گردد.

نمایشگاه گنجینه‌های افغانستان قبل از انتقال به کشور چین در موزیم‌های ملی کوریا در سیول و گیونجو الی تاریخ 15 جنوری 2017 به نمایش گذاشته شده بود که بعد از عقد موافقتنامه با کشور چین توسط هیات موظف از سه کشور به موزیم قصر در چین انتقال گردیده است.

پیش از این در ماه جون سال روان این گنجینه در پکن نیز برای سه روز به نمایش گذاشته شده است.

بر اساس گزارش آژانس باختر تا اکنون از مدرک نمایشگاه گنجینه‌های افغانستان بیشتر از 200 میلیون افغانی به حساب دولت وارد گردیده.

این نمایشگاه از 2007 الی تاکنو در بیشتر از 20 موزیم جهان به نمایش گذاشته شده است که سبب آگاهی و روشن شدن اذهان عامه در قسمت هویت تاریخی و فرهنگی کشور افغانستان در نقاط مختلف جهان گردیده است.

این گنجینه تاریخی را شماری از مامورین موزیم ملی افغانستان در کابل، در سال 1979، در جریان اشغال شوروی قبل از اینکه از بین برود پنهان نمودند. آنها بیشترین اقلام این آثار را که مربوط قرن دوم میلادی می باشد، بخاطر حفاظت از طالبان وغارتگران در یک مغاره در زیر قصر ریاست جمهوری پنهان کرده بودند.

این گنجینه شامل یک تاج طلایی، جواهرات قیمتی، مجسمه های کلاسیک، عاج طلا کاری رنگارنگ و سایر آثار قیمتی تاریخی می باشد.

گنجینه های افغانستان در ایالت گانسوی چین به نمایش گذاشته میشود

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد