-درصد-جرایم-مالیاتی-بخشیده-شد

وزارت مالیه مطابق اصول نامۀ جدید بودجه مالی سال ۱۳۹۷، ۹۵ درصد معافیت جرایم مالیاتی را تصویب نمود.

به گزارش افغان نیوز: اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز دوشنبه( 16 – دلو) درکابل در نشست خبری، از معافیت 95 درصدی جرایم مالیاتی با اشتراک هیئت رهبری اتاق، تاجران، صنعت کاران و سایر اعضای سکتور خصوصی استقبال نمود.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید:« شرکت های که از سال 1395 تا اکنون از طرف وزارت مالیه جرایم مالیاتی شده بودند به اساس این پیشنهاد، 95 درصد جرایم مالیاتی شان معاف شده است.»

آقای الکوزی می افزاید، تاجران و سرمایه گذاران که از چند سال قبل تا اکنون جرایم مالیاتی دارند، باید سر از امروز با 5 درصد پرداخت جرایم مالیاتی، می توانند جواز های شان را تمدید و تجدید نمایند.

وی تاکید نمود، این معافیت تا 9 ماه وقت دارد، بنا براین تمام سرمایه گذاران و تاجران باید تا وقت معینه این معافیت، حسابات شان را با ادارات مالیاتی کشور تصفیه نموده و جواز های شان را تمدید و تجدید نمایند.

معاون اتاق تجارت و صنایع می گوید که قبل از حکومت وحدت ملی، مراکز واحد جوازدهی وجود نداشت. اما از آغاز این حکومت، اتاق تجارت وصنایع افغانستان تلاش ورزیده است تا یک مرکز واحد جوازدهی ایجاد نماید.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع تاکید می ورزند، دولت باید از هیچ تدابیری" امنیتی و حمایتی" شان درقبال این مرکز دریغ نه ورزد.

الکوزی می گوید که از چندین سال تا اکنون سرحدی مشخص برای جرایم مالیاتی وجود نداشته و جرایم لایتناهی است، مثلا اگر جرایم مالیاتی 10 هزار باشد، با گذشت زمان، این جرایم به 30 الی 40 هزار می رسد.

بنا براین دولت و وزارت مالیه باید یک سرحد مشخص را برایم جرایم مالیاتی تعین و مشخص نمایند و این چالش عمده و اساسی، در آینده باید از سد راه تجاران و سرمایه گذاران ملی رفع شود.

ازسوی هم عبدالحبیب ضدران، رئیس عمومی عواید این اقدام را حمایت از سکتور خصوصی و سرمایه گذاران ملی دانسته، می گوید که با 5 درصد پرداخت جرایم مالیاتی می توانند که جوازهای شان را تمدید و تجدید نمایند.

وی گفته است که هدف تنها جمع آوری مالیات نیست بلکه زمینه سازی برای تاجران و سکتورهای خصوصی در سراسر کشور می باشد.

این درحالی است که شمارزیادی از سرمایه گذاران و تاجران از پرداخت مالیات و جرایم مالیاتی شان به دولت شاکی بوده و اظهار میدارند که هیچ‌گونه سرحد معین برای اخذ مالیات در ادارات مالیاتی کشور وجود ندارد.

 

95 درصد جرایم مالیاتی بخشیده شد

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد