-هزار-متریک-‌تن-گندم-هند-به-کابل-رسید

نخستین محموله‌‌ ۱۱۰ هزار متریک تن گندم های کمکی هندوستان از بندر چابهار به کابل رسید.

به گزارش افغان نیوز: نخستین محموله‎ی گندم های کمکی کشور هندوستان امروز شنبه( 23 – جدی) از طریق بندر چابهار به کابل رسید.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، مالداری و آبیاری، محمد یعقوب حیدری والی ولایت کابل و شارژ دافیر سفیر هندوستان درکابل از نخستین محموله 110 هزار متریک‌تن گندم های کمکی کشور هندوستان استقبال و افتتاح نمودند.

آقای درانی، می گوید:« از میان 110 هزار متریک تن این گندم ها، 48 لاری، حامل بیش از دو هزارو 200 متریک تن گندم به کابل رسیده است.»

وی علاوه نمود، دو هزار 600 کانتینر( بیش از 60 هزار متریک تن) آن به بندر چابهار رسیده که تا اکنون یک هزارو 80 کانتینر حامل 2 هزارو  750 متریک تن گندم از طریق این بندر به طور موقت در گدام شرکت ها در ولایت نیمروز جا بجا شده است.

وزیر زراعت آبیاری و مالداری تصریح نمود، از ولایت نیمروز 17 هزارو 299 میتریک تن در گدام های برخی از ولایت ها( غزنی، ننگرهار، هرات، لغمان، قندهار، هلمند و سیلوی مرکزی کابل) رسیده است.

وی تاکید نمود که بیش از این درگدام های ولایت های شمال و شمال شرقی کشور، حدود 100 هزار میتریک تن گندم از ازبکستان خریداری شده و درگدام های این ولایات جابجا شده است.

از سوی هم محمد یعقوب حیدری گفت که این کمک ها باید برای مشکلات مردم و حوادث طبیعی« سیل، خشک سالی) و سایر اتفاقات طبیعی که بیشتر مردم از آنها متضرر می شوند ذخیر گردد.

والی ولایت کابل تاکید می ورزد که این گندم در حالت های غیر مترقبه به آسیب دیده گان حوادث طبیعی و غیر طبیعی توزیع خواهد شد و به منظور کنترول قیمت ها نیز استفاده می گردد.

این در حالی است که حدود دو ما قبل افغانستان، ایران و هندوستان توافقنامه ای بندر چابهار را به هدف تحکیم روابط تجاری شان به امضاء رسانیدند که برای نخستین بار کشور هندوستان محموله ی 110 هزار متریک تن گندم های کمکی شان را به افغانستان فرستاد.

 

110 هزار متریک ‌تن گندم هند به کابل رسید

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد